Το να έχεις την ευκαιρία να διαδραματίσεις ενεργό ρόλο στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης, που έλαβε χώρο στο Πανεπιστήμιο του Σάλφορντ στην Αγγλία, δηλαδή στην ακαδημαϊκή μελέτη του μέλλοντος του ανθρώπου, είναι αναμφισβήτητα μια τιμητική και αξέχαστη εμπειρία. Είχα τη δυνατότητα να συζητήσω με μαθητές από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης για τον ανθρώπινο εγκέφαλο, και ιδιαίτερα για τις ασθένειες που τον προσβάλλουν. Μέσω των συζητήσεων και στα πλαίσια του χρόνου, που αφιέρωσα πέρα από την εργασία του κοινοβουλίου, στα υπόλοιπα παιδιά, ήρθα σε επαφή με άλλους πολιτισμούς και έκανα νέες φιλίες, πράγμα που είναι το πιο ωραίο κομμάτι από το ταξίδι μου στο Μάντσεστερ. Ήταν μια απίστευτη εμπειρία, η διοργάνωση ήταν άψογη και, τελικά, όλοι βγήκαμε κερδισμένοι από τη δουλειά που κάναμε, αφού οι 7 ιδέες που πρότεινε η επιτροπή μου ψηφίστηκαν την τελευταία μέρα από την ολομέλεια της Βουλής, με αποτέλεσμα να τεθούν προς εξέταση από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις Βρυξέλλες.

-Στράτος Σκριμιζέας, μαθητής Γ΄ Λυκείου