Ιούλ 23

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ναύπλιο

Στις 21/4/2016 η Α’ και η Β’ τάξη του σχολείου μας επισκεφτήκαμε το Ναύπλιο και το κάστρο του Παλαμηδιού, σε μονοήμερη εκδρομή.

Πρώτη στάση το κάστρο του Παλαμηδιού, που δεσπόζει σε λόφο ύψους 216 μ. Επιβλητικό οχυρωματικό  έργο – από το οποίο ατενίζει κανείς το όμορφο Ανάπλι και το Μπούρτζι – χρησίμευσε και ως φυλακή για τον ήρωα της Επανάστασης, Θεόδωρο Κολοκοτρώνη!

Ακολούθησε  βόλτα και γεύμα στην πόλη του Ναυπλίου. Στην πλατεία Συντάγματος  οι μαθητές θαύμασαν το κτήριο που στέγασε την Παλιά Βουλή καθώς και το κτήριο που στεγάζει το αρχαιολογικό μουσείο. Επισκέφτηκαν την εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα, τον τόπο της δολοφονίας του Καποδίστρια από τους Μαυρομιχαλαίους.

Περιηγήθηκαν επίσης τα στενά της πόλης και, λίγο πριν την αναχώρηση, έστησαν χορό στην πλατεία Συντάγματος με συμμαθητές τους άλλων σχολείων.