Δελτίο τύπου

Σήμερα, Τρίτη, 15 Ιουνίου 2016 εκπρόσωποι του Δήμου Αλίμου και του σωματείου «Νότιον Σήμα», κα Σύρμα Θεοδώρα, πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου και κ. Χρήστος Αδαμόπουλος, μέλος του διοικητικού συμβουλίου του σωματείου «Νότιον Σήμα» επέδωσαν στους μαθητές της Γ΄τάξης εγκόλπιο με περιεχόμενο τον «Επιτάφιο» του Περικλέους, από το έργο «Ιστορίαι» του Θουκυδίδη.

H πρωτοβουλία ανήκει στο “Nότιον Σήμα”, σωματείο που δραστηριοποιείται  στον χώρο του πολιτισμού και της παιδείας με εντυπωσιακά αποτελέσματα. Η χρηματοδότηση έγινε από τον Δήμο Αλίμου, που με μεγάλη προθυμία ενισχύει πρωτοβουλίες που σχετίζονται με τον πολιτισμό και τα σχολεία.

Το έργο αποτελεί παρακαταθήκη για τους νεοέλληνες και για όλο τον κόσμο. Αποτελεί επίσης παράδειγμα αντικειμενικής ιστορικής συγγραφής και μάθημα πολεμικής τακτικής, στρατηγικής σκέψης, ανθρωπισμού και ειρηνοφιλίας. Διδάσκεται και στις στρατιωτικές σχολές πολλών χωρών διεθνώς.