Την Παρασκευή 11.3.2016 το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μία πρωτότυπη εκδήλωση που την ονομάσαμε «Ημέρα χρέους».

Ο σκοπός της ήταν να τιμήσουμε αποφοίτους του σχολείου μας των τελευταίων χρόνων οι οποίοι με το ήθος, την εργατικότητα και την αποφασιστικότητά τους πέτυχαν να εισαχθούν σε πανεπιστημιακές σχολές υψηλής αξίας.

Οι απόφοιτοι αυτοί λοιπόν πρέπει να αποτελέσουν πρότυπο για τις επόμενες γενιές που ακολουθούν στο σχολείο μας/τους, να τους δείξουν τον δρόμο,  να καθοδηγήσουν, να εμπνεύσουν.

Στην εκδήλωση αυτοί επιλεγμένοι απόφοιτοί μας από διάφορα επιστημονικά πεδία παρουσίασαν τη σχολή που σπουδάζουν, τις δυσκολίες και τις ιδιαιτερότητες που διαπίστωσαν «από μέσα»  αλλά και τις προοπτικές συνέχισης σπουδών και επαγγελματικής αποκατάστασης. Επίσης απάντησαν σε ερωτήσεις, απορίες και προβληματισμούς των εφετινών τελειοφοίτων μας, μέσα σε μια συγκινητική ατμόσφαιρα.

Ήταν μία ευτυχής και επιτυχημένη συνάντηση παλαιότερων μαθητών μας με μαθητές που τελειώνουν το λύκειο αυτή τη χρονιά!

Ήταν μία προσφορά των αποφοίτων μας που έδειξαν ότι αγαπούν το σχολείο Τους. Τους ευχαριστούμε θερμά.

Ηλίας Γιασεμής