Η 5η Οκτωβρίου ορίστηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και τη Δ/νση Φυσικής Αγωγής ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Για τη φετινή σχολική χρονιά, 2015 -2016, κεντρικό μήνυμα της ημέρας ήταν το  «Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Στα πλαίσια αυτά στην αίθουσα εκδηλώσεων  του σχολείου μας προβλήθηκε η ταινία «Bend it like Beckham» (ελληνική απόδοση: Κάν΄ το όπως ο Μπέκαμ). Σε χαρούμενο και ανάλαφρο τόνο, με πολύ χιούμορ και έθνικ μουσική, οι μαθητές μας απόλαυσαν γυναικείο ποδόσφαιρο και προβληματίστηκαν για το ρόλο των κοινωνικών στερεοτύπων, τη δύναμη της φιλίας και της οικογένειας.

Στη συνέχεια στο προαύλιο του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής κ. Παγώνας Φώκου και την επιτήρηση των καθηγητών τους, συμμετείχαν, χωρισμένοι σε ομάδες, σε αθλητικές δραστηριότητες της επιλογής τους.