Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής εκδρομής του σχολείου μας στο CERN (12 Μαρτίου 2015), πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στη ΣΕΜΦΕ. Οι μαθητές που συμμετέχουν στην εκδρομή είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διάλεξη απο τον Κο Νίκο Τράκα. (Καθηγητής στον Τομέα Φυσικής της Σχολής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου)
Η διάλεξη είχε τους παρακάτω βασικούς άξονες:
• Παρουσίαση της ιστορίας των στοιχειωδών σωματιδίων απο τον Δημόκριτο μέχρι σήμερα.
• Παρουσίαση των θεμελιωδών αλληλεπιδράσεων
• Παρουσίαση των επιταχυντών και των ανιχνευτών που χρησιμοποιεί το CERN
• Παρουσίαση της θεωρίας της Μεγάλης Έκρηξης και τον ρόλο του μηχανισμού Higgs στην επικράτηση της ύλης έναντι της αντιύλης.
• Αναφορά στην ¨σκοτεινή ενέργεια¨ και στην ¨σκοτεινή ύλη¨
• Παρουσίαση των επιτευγμάτων του CERN (εφαρμογές στην Ιατρική, στην Βιομηχανία υψηλής Τεχνολογίας κλπ)
Οι μαθητές είχαν ακόμη την ευκαιρία να ενημερωθούν για την Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών, για το πρόγραμμα σπουδών και τις δυνατότητες που δίνει η Σχολή σε μεταπτυχιακά και επαγγελματική αποκατάσταση.

20150204_09590220150204_095909