Την Πέμπτη 16/10/2014 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ημερίδα μέσω τηλεδιάσκεψης με τη Δ/νση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με θέμα: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο» την οποία παρακολούθησαν οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας.

Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε κατόπιν συνεργασίας των κ.κ. Υπουργών Παιδείας και Προστασίας του Πολίτη και Δημόσιας Τάξης.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που εγκυμονεί το Διαδίκτυο καθώς και για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να προστατευθούν και να διαφυλάξουν τα προσωπικά τους δεδομένα ώστε να μπορούν να απολαύσουν τις δυνατότητες ψυχαγωγίας, επικοινωνίας και διασκέδασης που παρέχονται από αυτό.

Θεωρούμε πως ήταν μια χρήσιμη ενημέρωση από ανθρώπους που γνωρίζουν, αντιμετωπίζουν και προσπαθούν καθημερινά να μας προστεύσουν από τους πιθανούς κινδύνους του Διαδικτύου.

Ν. Σκούρα

Καθηγήτρια Πληροφορικής