Ιαν 31

Εκδήλωση στο Σχολείο μας – Εξαρτήσεις : Μύθος και πραγματικότητα

Η Διευθύντρια και οι καθηγητές του 2ου Λυκείου σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης του Δήμου Αλίμου διοργάνωσαν το βράδυ της 27ης Ιανουαρίου 2014, εκδήλωση στο χώρο του σχολείου με θέμα: «εξαρτήσεις: μύθος και πραγματικότητα».

Οι παρευρισκόμενοι παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον την ομιλία του ψυχολόγου κ. Νίκου Οικονομόπουλου που έγινε στο αμφιθέατρο του 2ου Λυκείου Αλίμου.

Ο ομιλητής ανέλυσε το θέμα και αναφέρθηκε στην αύξηση που παρουσιάζει η χρήση διάφορων ουσιών τα τελευταία χρόνια, στην διάδοση που υπάρχει στους νέους , στα γνωστά αλλά και «άγνωστα» στους πολλούς «νέα» ναρκωτικά και τις παρενέργειες τους .

Ακολούθησαν ερωτήσεις και συζήτηση .

Όπως είπε η Διευθύντρια του σχολείου Σταματία Ρομποτή, είναι απαραίτητη η στενή συνεργασία όλων των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητών, καθηγητών και γονέων) για να προστατεύσουμε τα παιδιά μας από τους κινδύνους που τα απειλούν.