Πανελλαδικές 2023

Μία ακόμα χρονιά με επιτυχίες των μαθητών/τριών μας στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Δείτε τα αποτελέσματα  ΕΔΩ

Πανελλαδικές 2021

Mεγάλες επιτυχίες σημείωσαν και αυτή τη χρονιά οι μαθητές μας. Οι  περισσότεροι εισήλθαν σε Πανεπιστήμια με υψηλή βαθμολογική βάση στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις. Συνολικά πέτυχαν 63 μαθητές σε σύνολο περίπου 90 υποψηφίων σε σχολές όπως Νομική, Φιλολογία, Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ, Πληροφορικής, Φυσικοθεραπείας, Οικονομικών, Ψυχολογίας κ.α.
    Τους συγχαίρουμε και τους ευχόμαστε καλές σπουδές!
Σε όσους δεν κατάφεραν  να επιτύχουν τον στόχο τους, τους ευχόμαστε καλή δύναμη για τη συνέχεια της ζωής τους.
                      Η Διεύθυνση και οι καθηγητές του 2ου Γενικού Λυκείου Αλίμου
   (Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση των ονομάτων των μαθητών)

Πανελλαδικές 2019

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας

Συγχαίρουμε θερμά τους επιτυχόντες μαθητές μας!

Για άλλη μία χρονιά οι περισσότεροι υποψήφιοι του σχολείου μας πέτυχαν σε πανεπιστημιακές σχολές και μάλιστα υψηλής αξίας, σε ποσοστό σχεδόν 90% !

Τους ευχόμαστε καλές σπουδές! Με υγεία και δύναμη να δρέψουν τους δροσερούς καρπούς της γνώσης, της περαιτέρω κοινωνικοποίησής τους, της ωριμότητας τους ως πολιτικών όντων.

Με την ηθική συγκρότηση που διαθέτουν είμαστε βέβαιοι ότι θα γίνουν ολοκληρωμένες προσωπικότητες.

Στους μαθητές μας που δεν μπόρεσαν να επιτύχουν αυτό στο οποίο στόχευσαν ευχόμαστε να αντιμετωπίσουν την δυσχέρεια αυτή με την αισιόδοξη σκέψη ότι τα εμπόδια μπορούν να ξεπεραστούν και ότι με ψυχραιμία και αγωνιστικότητα τα αποτελέσματα είναι πάντα θετικά.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος των Καθηγητών

Αποτελέσματα υποψηφίων 2019 ΕΔΩ

Αποτελέσματα αποφοίτων 2018  ΕΔΩ

Αποτελέσματα αποφοίτων 2017  ΕΔΩ

Πανελλαδικές 2018

Mεγάλες επιτυχίες σημείωσαν και τη φετινή χρονιά οι μαθητές μας. Υψηλό ποσοστό (66,3%) κατέκτησε  θέση σε Πανεπιστήμια και σε σχολές με υψηλή βαθμολογική βάση και μικρότερο ποσοστό (15,3%) θέσεις σε ΤΕΙ της Αθήνας και άλλων πόλεων (συνολικά πέτυχε το 81,6% των υποψηφίων). Ολόκληρη η σχολική κοινότητα τους συγχαίρουμε και τους ευχόμαστε καλές σπουδές!

Άξιοι επαίνου για την προσπάθεια που κατέβαλαν είναι και όσοι δεν κατάφεραν  να επιτύχουν τον στόχο τους. Τους ευχόμαστε να έχουν δύναμη και θέληση για τη συνέχιση των προσπαθειών τους!

Επιτυχόντες 90%

Επιτυχόντες 10% (2017)

Επιτυχόντες 10% (2016)

Πανελλαδικές 2017

Μεγάλες και πολλές επιτυχίες είχαν οι απόφοιτοι του σχολείου μας και αυτή τη σχολική χρονιά.

Έτσι σε σύνολο 100 υποψηφίων εισήχθησαν 81 μαθητές (81%) και μάλιστα οι 51 από αυτούς (63%) σε ΑΕΙ.

Ήταν μια ξεχωριστή χρονιά για όλους μας και είμαστε περήφανοι που τους είχαμε μαθητές μας.

Συγχαρητήρια σε όλους

Επιτυχόντες_2017

Πανελλαδικές 2016

Μεγάλες και πολλές επιτυχίες είχαν οι απόφοιτοί μας και αυτή τη σχολική χρονιά.

Έτσι σε σύνολο 80 υποψηφίων εισήχθησαν 71 μαθητές και μάλιστα οι 46 από αυτούς σε ΑΕΙ. Μεταξύ αυτών ξεχωρίζουν η επιτυχία ενός μαθητή μας στην Ιατρική Σχολή Αθηνών και επτά μαθητών στο ΕΜΠ!

Συγχαρητήρια σε όλους.

Η Διευθύντρια και οι καθηγητές του 2ου Γενικού Λυκείου Αλίμου

Δείτε τα αποτελέσματα:

2ο ΓΕΛ ΑΛΙΜΟΥ _ ***

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ_10%

Πανελλαδικές 2015

Σε μια δύσκολη περίοδο για την πατρίδα μας οι μαθητές του Σχολείου μας έδωσαν τον ευγενή (και κουραστικό) αγώνα για την εισαγωγή τους στα Ανώτερα και Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, με τη συμπαράσταση των οικογενειών τους και την βοήθεια των   εκπαιδευτικών μας.

Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι και αυτή τη χρονιά οι επιτυχίες ήταν πολύ μεγάλες, τόσο σε επίπεδο αριθμών επιτυχόντων όσο και ποιότητας σχολών.

Έτσι από τους φετινούς υποψήφιους που φοίτησαν κατά το σχολικό έτος 2013-14 στο Σχολείο μας (73) εισάγονται σε σχολές των πανεπιστημίων 47 μαθητές (64%) και στα ΑΤΕΙ 15 ( 21%) μαθητές. Συνολικά δηλαδή εισάγονται σε  σχολές 62 μαθητές μας (85 %)!

Όσον αφορά τα στατιστικά στοιχεία των βαθμολογιών (με βάση τους βαθμούς πρόσβασης) των μαθητών  μας στις  Πανελλαδικές εξετάσεις, είναι τα παρακάτω:

• 18 – 20 =   8%

• 15 – 18 = 32%

• 10 – 15 = 41%

• 0 – 10 =  19%

Ευχόμαστε και πάλι καλή συνέχεια και καλή δύναμη στους «φοιτητές» μας

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί του 2ου ΓΕΛ Αλίμου

Πανελλαδικές 2014

Μία ακόμα χρονιά με μεγάλες επιτυχίες των μαθητών του Σχολείου μας στις Πανελλαδικές εξετάσεις του σχολικού έτους 2013-14.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας

Τους ευχόμαστε καλές σπουδές

Η Δ/ντρια και οι καθηγητές του 2ου Γενικού Λυκείου Αλίμου

Δείτε τα αποτελέσματα:

Αποτελέσματα (90%)

Αποτελέσματα (10%_2012)

Αποτελέσματα (10%_2013)

————————————————————————————–

Πανελλαδικές 2013

Μία ακόμα χρονιά με μεγάλες επιτυχίες των μαθητών του Σχολείου μας στις Πανελλαδικές εξετάσεις του σχολικού έτους 2012-13.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του Σχολείου μας που κατήγαγαν μεγάλες νίκες προκαλώντας το θαυμασμό όλων μας.

Παιδιά πολυτάλαντα απέδειξαν πως ο προγραμματισμός, η οργάνωση και η μεθοδικότητα οδηγούν στην επιτυχία.

Τους ευχόμαστε καλές σπουδές

Η Δ/ντρια και οι καθηγητές του 2ου Γενικού Λυκείου Αλίμου

Δείτε τα αποτελέσματα

Επιτυχόντες του σχολείου μας

Επιτυχόντες του σχολείου μας ( 10%)

Πανελλαδικές 2012

Μεγάλη επιτυχία παρουσίασαν οι μαθητές του σχολείου μας, κατά την σχολική χρονιά 2011-12.

Επιτυχόντες του σχολείου μας

Επιτυχόντες του σχολείου μας ( 10%)