Εκπαιδευτική Επίσκεψη Του Σχολείου μας στο CERN της Ελβετίας 10-14/11/2022

Το σχολείο μας πραγματοποίησε και εφέτος την επίσκεψη στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Πυρηνικών Ερευνών (Conceil Europeen pour la Nucleaire) γνωστό από τα ακρωνύμια CERN.

Διοργανώθηκε από τους ΠΕ04 του σχολείου μας και ήταν η τέταρτη κατά σειρά φορά που πραγματοποιήθηκε από το 2018 μέχρι σήμερα.

Συμμετείχαν (44) μαθητές της Γ΄τάξης και οι (4) συνοδοί καθηγητές ήταν οι: Σταθάτου Αναστασία, Λαμπίρης Ιωάννης, Κολιώνη Βασιλική και Κρητικού Λευκή.

Η 5/ημερη εκδρομή μας έγινε αεροπορικώς και εκτός από το CERN, επισκεφτήκαμε στην:

Ελβετία το Μουσείο Ολυμπιακών Αγώνων στην Λωζάνη, Το εργοστάσιο Σοκολάτας MAISON CALLIER στο Μπροκ και την Διοικητική Πρωτεύουσα την Βέρνη.

Γαλλία το γραφικό Ανεσσύ , την Ανμάς και το Σαμονί

Ιταλία το Μιλάνο και την λίμνη Κόμο.

Συγκεκριμένα ξεκινήσαμε από το σχολείο μας το πρωί της Πέμπτης 10/11/22

Πετάξαμε από το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος

για

a002a003