Ώρα προσέλευσης των μαθητών τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου (αλλαγή)

Κατόπιν νέας διευκρινιστικής οδηγίας του ΥΠΕΘ η ώρα προσέλευσης των μαθητών στο Σχολείο τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου για τους μαθητές του Λυκείου μας αλλάζει και η ώρα γίνεται 08:15.

Παρακαλώ αγνοήστε την προηγούμενη ανακοίνωσή μας γιατί η παρακάτω οδηγία μας δόθηκε σήμερα 11-9 στις 13:15

ΘΕΜΑ: Διευκρινιστικές οδηγίες για την έναρξη του διδακτικού έτους 2020-2021
Σας ενημερώνουμε ότι την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές /τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες στις 8.15 και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού, σύμφωνα με τον προγραμματισμό του κάθε σχολείου, που θα περιλαμβάνει:

 Επεξήγηση και συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ
 Εμβάθυνση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί
(117512/ΓΔ4/08-09-2020)
 Διανομή μάσκας ανά μαθητή
 Έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας
 Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας
 Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς
Υπενθυμίζεται ότι είναι αναγκαία η ενίσχυση των εφημεριών των εκπαιδευτικών.

ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ
Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
Π/ΘΜΙΑΣ, Δ/ΘΜΙΑΣ
ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ
ΑΓΩΓΗΣ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΓΚΙΚΑ

Παρακαλούμε ενημερωθείτε εδώ, για τις γενικές οδηγίες του ΕΟΔΥ, για την ασφαλή επαναλειτουργία των Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.