Τέσσερις σημαντικές ενημερώσεις για του υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων του Σχολείου μας (18-4-2019).

1.Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020. H υποβολή της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης του υποψηφίου, καθώς και των απαιτούμενων δικαιολογητικών γίνεται αμιγώς ηλεκτρονικά (internet), μέσω σχετικής εφαρμογής στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://www.asei-assy.mil.gr. Η σελίδα του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας, εδώ. Οι υποψήφιοι πρέπει να τηρήσουν την προθεσμία (2 έως 20 Μαίου 2019), να διαβάσουν προσεκτικά όλη την προκήρυξή και ιδιαίτερα τις σελίδες 10 και 35, που αναφέρονται στα δικαιολογητικά. Η προκήρυξη εδώ.

2.Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2019 Ειδικών Μαθημάτων και προθεσμίες υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ.

3.Αλλαγές στο μηχανογραφικό δελτίο του έτους 2019 από την κατάργηση ΤΕΙ και την ένταξή τους σε Πανεπιστήμια.

4.Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με τη λειτουργία των Στρατιωτικών Σχολών για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 (Ένταξη Σ.Μ.Υ., Σ.Μ.Υ.Ν. Σ.Μ.Υ.Α. και στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο). Η ισχύς αυτής της Υπουργικής Απόφασης αρχίζει από την επόμενη σχολική χρονιά, δηλαδή το σχολικό έτος 2019-2020, και δεν αφορά άμεσα τους υποψηφίους του 2019.