Συμμετοχή στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο ΓΕΛ Ρίου-2024

Το σχολείο μας στις 30 Μαρτίου 2024 συμμετείχε στο 1ο επιστημονικό Μαθητικό Συνέδριο με θέμα “ΝΕΡΟ, ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΟΥ. ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΘΕΣΕΙΣ, ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ” που διοργανώθηκε από το ΓΕΛ του Ρίου. Από το σύνολο των μαθητών/τριών των 2 περιβαλλοντικών ομάδων του σχολείου (“ΟΙΚΟΣ-ΛΟΓΟΣ-ΓΗ” και “ΒΙΟΣ-ΛΟΓΟΣ-ΤΟΠΟΣ”) , επιλέχθηκαν εκουσίως 9 παιδιά για να συμμετάσχουν, μαζί με τέσσερις εκπαιδευτικούς υπευθύνους των περιβαλλοντικών προγραμμάτων. Συμμετείχαν με τη δημιουργία ψηφιακής και έντυπης αφίσας που δημιούργησαν με ψηφιακά εργαλεία.

Ως θέμα της αφίσας επιλέχθηκε η επίδειξη της σχέσης με το νερό που είχε η Πάτρα του χθες, με αυτή του σήμερα. Πιο συγκεκριμένα, αναφέρεται ως μέσο ύδρευσης της πόλης μας το Ρωμαϊκό Υδραγωγείο, καθώς επίσης και τα κύρια μέσα ύδρευσης της Πάτρας στη σημερινή εποχή, το φράγμα Πείρου-Παραπείρου και ο ποταμός Γλαύκος.

Η διαδικασία υλοποίησης και η συμμετοχή στο μαθητικό συνέδριο εμπλούτισε τις γνώσεις των μαθητών, τους εξοικείωσε με γρήγορους ρυθμούς με τις νέες τεχνολογικές εφαρμογές και ανέδειξε νέους τρόπους έκφρασής τους. Όσον αφορά τις εκπαιδευτικούς η συμμετοχή τους αποτέλεσε ένα πολύτιμο δημιουργικό εργαλείο δίνοντας μια άλλη διάσταση στη διδασκαλία.

Ωστόσο η εμπειρία αυτή προσέφερε γνώση και ευχαρίστηση, ενδυνάμωσε τις σχέσεις των μαθητών μεταξύ τους, μεταξύ αυτών και των εκπαιδευτικών τους αλλά και των γονέων τους και εν τέλει της ευρύτερης κοινωνίας στην οποία ζουν.

Δείτε υλικό από τη συμμετοχή μας εδώ.