Μαθητές/τριες

Έντυπο υποστήριξης της εφήβων κατά την περίοδο της πανδημίας

epistrofi-sto-sholeio-psychokoinoniki-prosarmogi-COVID-19

ΟΔΗΓΟΣ_ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ_ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ – ΚΕΝΤΡΟ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Στα πλαίσια του ελληνικού κέντρου ασφαλούς διαδικτύου λειτουργούν:
-η διαδικτυακή πλατφόρμα ( www.saferinetrnet4kids.gr ) για παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικούς και άλλες ευαίσθητες ομάδες, όπου σκοπό έχει την προστασία των παιδιών από τους κινδύνους του διαδικτύου.
-η Helpline ( www.help-line.gr , τηλ. 210 6007686 ) για την αποτελεσματική αντιμετώπιση κινδύνων που σχετίζονται με τη χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου και των ηλεκτρονικών παιχνιδιών (παρενόχληση, εξάρτηση, επιβλαβές περιεχόμενο, παιδοφιλία, κ.α.).
-η γραμμή καταγγελιών SafeLine ( www.safeline.gr ) για το παράνομο περιεχόμενο που δημοσιεύεται στο διαδίκτυο με έμφαση στη σεξουαλική κακοποίηση των παιδιών.

ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΣΦΑΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Κορωνοϊός

Σαφείς απαντήσεις για όλα τα παιδιά

Σαφείς απαντήσεις για όλα τα παιδιά για τον Κορωνοϊό

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ – ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Ο απαραίτητος αυτοπεριορισμός που βιώνουμε αυτές τις μέρες έχει αλλάξει σε σημαντικό βαθμό την καθημερινότητα των παιδιών, καθώς έχουν σταματήσει όλες οι δραστηριότητες εκτός σπιτιού. Τα παιδιά κάθονται πολλές ώρες μέσα στο σπίτι και είναι επακόλουθο να περνούν αρκετές ώρες μπροστά σε οθόνες (τηλεόραση, υπολογιστής, τάμπλετ, κινητό). Γνωρίζουμε όμως ότι οι δραστηριότητες κίνησης είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ανάπτυξης τους. Μέσα από επιλεγμένες ιστοσελίδες, προτείνονται κινητικές δραστηριότητες και παιχνίδια που δίνουν στα παιδιά και σε όλη την οικογένεια ευκαιρίες για δράση και διασκέδαση!

Καραθανάση Άννα, Εργοθεραπεύτρια ΕΕΠ 2ο ΚΕΣΥ Β’ Αθήνας

Γεια σου

Με λένε Κορώνα!

Corona_GREEK_version

Κοινωνική Ιστορία για τον COVID-19

Αυτή είναι μια κοινωνική ιστορία ελεύθερης πρόσβασης που δημιουργήθηκε με σκοπό να σας βοηθήσει  να κατανοήσετε τι συμβαίνει αυτή την δύσκολη και αγχωτική περίοδο που διανύουμε με την πανδημία του COVID-19. Μπορείτε να την εκτυπώσετε για να την διαβάσετε και να την αξιοποιήσετε στο παρακάτω link.

Κοινωνικη Ιστορια: “Ο κορωνοϊος”

Βαρέλη Βασιλική, MSc Εκπαιδευτικός Ειδικής Αγωγής -Gamified Special Teaching

Σας στέλνουμε το ηλεκτρονικό έντυπο με τίτλο “Μένουμε σπίτι….Συνδε-Δεμένοι” του Εργαστηρίου Σχολικής Ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.  Το έντυπο περιλαμβάνει χρήσιμες επισημάνσεις για την ψυχολογική υποστήριξη οικογενειών, παιδιών και εφήβων κατά τη διάρκεια παραμονής στο σπίτι λόγω των προληπτικών μέτρων για τον κορωνοϊό – Covid-19.

menoumespitisyndedemenoi–psichologiki-stirixi-gia-oikogeneies

ΚΟΡΩΝΟΙΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Πληροφορίες για όλους (μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς και πολίτες) και στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα – ενημέρωση και προστασία από τον COVID-19.