ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΠΑΛ/ΙΕΚ ΓΙΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

ΙΕΠ: Αιτήσεις εκπαιδευτικών ΕΠΑΛ/ΙΕΚ στο πρόγραμμα επιμόρφωσης «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών/ εκπαιδευτών σε θέματα μαθητείας»

Δημοσίευση: 23/08/2019
Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής ΙΕΠ

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS
Το επιμορφωτικό πρόγραμμα για εκπαιδευτικούς/εκπαιδευτές/τριες σε θέματα μαθητείας αναπτύσσεται σε 39 ώρες εκ των οποίων οι 18 ώρες πραγματοποιούνται διά ζώσης και οι 21 ώρες πραγματοποιούνται εξ αποστάσεως (σύγχρονη τηλεκπαίδευση).
Η διά ζώσης επιμόρφωση πραγματοποιείται σε σχολικές μονάδες (Επιμορφωτικά κέντρα), σε κεντρικές πόλεις σε όλες τις περιφερειακές ενότητες της χώρας.
Ανάλογα με τον αριθμό των εκπαιδευτικών που εμπλέκονται, δημιουργείται αντίστοιχος αριθμός τμημάτων σε κάθε περιφέρεια.
Όλο το επιμορφωτικό πρόγραμμα έχει διάρκεια έως 6 εβδομάδες, δηλαδή πραγματοποιούνται εξάωρες (6) ή τρίωρες (3) επιμορφωτικές συνεδρίες ανά εβδομάδα, λαμβάνοντας υπόψη τη βέλτιστη διαχείριση των ανθρώπινων πόρων, τη διευκόλυνση των εμπλεκόμενων και την ελαχιστοποίηση των απαιτήσεων μετακινήσεων.
Περιεχόμενο του προγράμματος επιμόρφωσης
  •     Θεματική Ενότητα 1 (ΘΕ1): «Θεσμικό πλαίσιο – διαδικασίες υλοποίησης «Μεταλυκειακού έτους – Τάξη Μαθητείας», 6 ώρες (Διά ζώσης)
  •     Θεματική Ενότητα 2 (ΘΕ2): «Προγράμματα Σπουδών Μαθητείας», 6 ώρες (Εξ αποστάσεως)
  •     Θεματική Ενότητα 3 (ΘΕ3): «Υγεία και Ασφάλεια εργασίας», 6 ώρες (Εξ αποστάσεως)
  •     Θεματική Ενότητα 4 (ΘΕ4α): «Βασικές αρχές για την εκπαίδευση ενηλίκων», 3 ώρες (Διά ζώσης)
  •     Θεματική Ενότητα 4 (ΘΕ4β): «Σύγχρονες μέθοδοι διδασκαλίας στην επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση», 3 ώρες (Διά ζώσης)
  •     Θεματική Ενότητα 5 (ΘΕ5): «Συμβουλευτική και Επαγγελματικός προσανατολισμός και πληροφόρηση», 6 ώρες (Διά ζώσης)
  •     Θεματική Ενότητα 6 (ΘΕ6): «Επιχειρηματικότητα», 6 ώρες (Εξ αποστάσεως)
  •     Θεματική Ενότητα 7 (ΘΕ7): «Καλές Πρακτικές – Συμπεράσματα», 3 ώρες (Εξ αποστάσεως)
Σύνολο 39 ώρες, 18 Διά ζώσης και 21 Εξ αποστάσεως.
Ημερομηνία έναρξης υποβολής των αιτήσεων σύμφωνα με την Πράξη 29/18-07-2019 του Δ.Σ του ΙΕΠ ορίζεται η Δευτέρα 26/08/2019 και καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων των ενδιαφερόμενων εκπαιδευτικών/εκπαιδευτών/τριών η Παρασκευή 13/09/2019 και ώρα 15:00.
Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί/εκπαιδευτές/τριες μπορούν να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής, ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Ι.Ε.Π. στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://www.iep.edu.gr/services/mitroo/login.php από τη Δευτέρα 26/08/2019 έως και την Παρασκευή 13/09/2019 και ώρα 15:00 ακολουθώντας τη σχετική διαδικασία (οδηγίες συμπλήρωσης αίτησης).