19 Μάι 2014

Σχολικές επισκέψεις

Συντάκτης: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΑΚΥΝΘΟΥ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

ΣΧΟΛΙΚΕΣ   ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Κατά τη διάρκεια του σχ. έτους 2013-14 το Σχολείο μας πραγματοποίησε τις παρακάτω επισκέψεις:

1.     Επισκέψεις στο Ε.Κ.Φ.Ε. Ζακύνθου

Τμήματα          Ημερομηνία                Συνοδοί Καθηγητές

Γ2 – Γ3             5-2-2014                   κ. Κοφινάς Γ. και κ. Μαυροπόδης Δ.

Γ1                    10-2-2014                  κ. Κοφινάς Γ. και κ. Μαυροπόδης Δ.

Α2 – Α4            7-4-2014                    κα. Παπαλιά Α. και κ. Καλόγηρος Σ.

Α1 – Α3            10-4-2014                  κα. Παπαλιά Α. και κ. Σταμίρη Μ.

2.     Θεατρικές Παραστάσεις

Όλο το Σχολείο παρακολούθησε τις παρακάτω θεατρικές παραστάσεις:

18-3-2014   «Στέλλα  Βιολάντη» του Γρ. Ξενόπουλου

1-4-2014     «Μήδεια»  του Μποστ

3.     Επίσκεψη στο Περιβαλλοντικό Κέντρο Λιθακιάς

Το τμήμα Β3 παρακολούθησε ημερίδα με θέμα «Ελιά-Λάδι-Ο Ελαιώνας σαν Οικοσύστημα»  στο Περιβαλλοντικό Κέντρο Λιθακιάς  στις 15-1-2014 με συνοδούς καθηγητές τον κ. Λιάσκο Ευαγ. και την κα. Καραντζή Αικ.

4 Επίσκεψη σε εργαστήρι αγγειοπλαστικής

Την Τετάρτη 26-2-1014 τα τμήματα  Α1 και Α4 επισκέφθηκαν   το εργαστήρι αγγειοπλαστικής της  Hanemi στο Βασιλικό στα πλαίσια υλοποίησης του κκκκκκκ               Πολιτιστικού Προγράμματος : «Κατασκευές από ευτελή υλικά».  Συνοδοί οι υπεύθυνες καθηγήτριες του Προγράμματος : κα Σταμίρη Μαρίνα ΠΕ2 και κα Γιαννιώτη Κωνσταντίνα ΠΕ6.

5     Τριήμερη εκδρομή-επίσκεψη στο Περιβαλλοντικό Κέντρο Σφακιωτών Λευκάδας

Τα τμήματα Β1 και Β3 πραγματοποίησαν τριήμερη  εκδρομή-επίσκεψη στο ΚΠΕ Σφακιωτών Λευκάδας στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος: «Κάστρα, η φύση τα ορίζει, ο άνθρωπος τα κτίζει».  20 ,21 και22-3-2014. Συνοδοί καθηγητές: κος Πόθος  Διονύσιος ΠΕ6, κα Γιαννιώτη  Κωνσταντίνα ΠΕ6 και κος Λιάσκος  Ευάγγελος ΠΕ17.

6.     Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Πάτρα και  στην περιοχή των Ιωαννίνων

Οι μαθητές της Γ τάξης πραγματοποίησαν τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Πάτρα και στην περιοχή των Ιωαννίνων στα πλαίσια των προγραμμάτων «Το σεισμικό τόξο μας ενώνει» και «Παραδοσιακοί οικισμοί».  4,5 και 6-4-2014. Συνοδοί καθηγητές: κος  Πόθος  Διονύσιος ΠΕ6, κα  Κάρδαρη  Αικατερίνη ΠΕ2, κα Νικολού  Ελένη και κος Καλόγηρος Σωτήριος ΠΕ2.

7.     Ημερήσια επίσκεψη της Α και Β τάξης

Την Παρασκευή 4-4-2014  οι μαθητές της Α τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο  Σολωμού και Επιφανών Ζακυνθίων καθώς και το Εκκλησιαστικό Μουσείο του Αγίου Διονυσίου.  Συνοδοί καθηγητές: κα Σταμίρη Μαρίνα ΠΕ@ και κα Μαρκοπουλιώτη Μαρία-Άννα ΠΕ7 που έκαναν και την ξενάγηση, κος Βούτος Ανδρέας ΠΕ3, κα Καραντζή Αικατερίνη ΠΕ5, κα Παπαλιά Αρχοντία ΠΕ4, κα Ρένεση  Θηρεσία ΠΕ11, κος Εφέπουλος  Κων/νος ΠΕ11, κα Σπίνου Χάιδω ΠΕ15 και  κος Μαμφρέδας Ανδρέας ΠΕ16.

Οι μαθητές της Β τάξης επισκέφθηκαν την εκκλησία της Αγίας Μαύρας και την Ιερά Μονή της Ελευθερώτριας στο Μαχαιράδο.

Συνοδοί καθηγητές: κα Κυβετού Αικατερίνη ΠΕ1, κα Μπουργιέζη  Χρυσή ΠΕ2, κα Παράσχη  Μαρίνα ΠΕ2, κος Βουρνάς  Στυλιανός ΠΕ3, κος Μαυροπόδης  Διονύσιος ΠΕ4, κα Γιαννιώτη  Κωνσταντίνα ΠΕ6, κος Λιάσκος  Ευάγγελος ΠΕ17 και κος Πυλαρινός  Παναγιώτης ΠΕ19.

8. Περίπατος στο Κερί

Την Παρασκευή 9-5-2014 όλο το Σχολείο έκανε έναν περίπατο στη Λίμνη του Κεριού.

Τα σχόλια είναι κλειστά.