19 Μάι 2014

Εκδρομή της Γ’ Τάξης στην Πάτρα και στην περιοχή των Ιωαννίνων

Συντάκτης: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΑΚΥΝΘΟΥ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΟΙΚΙΣΜΟΙ & ΦΥΣΗ

Το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα Παραδοσιακοί Οικισμοί & Φύση το οποίο υλοποιήθηκε από τους εκπαιδευτικούς Πόθο Διονύσιο, Νικολού Ελένη και Καλόγηρο Σωτήριο με τους μαθητές των τμημάτων Γ1-Γ2.  Μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να έλθουν σε επαφή με παραδοσιακούς οικισμούς και τη φύση της Ζακύνθου και της Ηπείρου, να συλλέξουν πληροφορίες από άμεσες πηγές, να λάβουν μέρος σε ομαδική εργασία και να μελετήσουν θέματα έξω από το σχολείο.  Παράλληλα οι μαθητές παρακολούθησαν διαλέξεις από τους Φορείς ΄Διαχείρισης του Εθνικού Δρυμού Βίκου-Αώου και τον Φορέα Διαχείρισης της Λίμνης Παμβώτιδας των Ιωαννίνων καθώς και να επισκεφτούν Μουσεία και Αρχαιολογικούς Χώρους.

DSC05292 DSC05296 DSC05297 DSC05307 DSC05308 DSC05311 DSC05328 DSC05329 DSC05330

ΤΟ ΣΕΙΣΜΙΚΟ ΤΟΞΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ

Το Σεισμικό Τόξο που μας ενώνει είναι πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης το οποίο υλοποιήθηκε από τους εκπαιδευτικούς Πόθο Διονύσιο και Καλόγηρο Σωτήριο με 26 μαθητές της Γ τάξης.  Μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να έλθουν σε επαφή με το οικοσύστημα της Ζακύνθου, να κατανοήσουν τη σημασία των σεισμών για το περιβάλλον και τον άνθρωπο, να αναπτύξουν δεξιότητες προστασίας και συμπεριφορών απέναντι στο σεισμό και να συλλέξουν πληροφορίες από άμεσες πηγές .  Παράλληλα οι μαθητές παρακολούθησαν διαλέξεις από την Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ και από το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Πανεπιστημίου Πατρών κατά την διάρκεια της επίσκεψης τους στην Πάτρα τον Απρίλιο του 2014.

Ακτύπη Μαρία

Αλαμάνος Διονύσιος