Χριστούγεννα με Encardia!

Την Παρασκευή 21.12. 2018 και στο πλαίσιο της Χριστουγεννιάτικης γιορτής του σχολείου μας, μας περίμενε μια υπέροχη έκπληξη! Ήρθαν και μας τραγούδησαν οι Encardia, το γνωστό μουσικό συγκρότημα που έφερε κοντά μας αγαπημένα τραγούδια από τα ελληνόφωνα χωριά της Κάτω Ιταλίας και υπέροχες μουσικές από διάφορες περιοχές της Μεσογείου. Στην αυλή του σχολείου μας στήθηκε λοιπόν μια πρόχειρη σκηνή και οι Encardia, έχοντας σύμμαχο τον ανοιξιάτικο καιρό, μας ταξίδεψαν στη Μεσόγειο με παραδοσιακά τραγούδια ερμηνευμένα εξαιρετικά με τον δικό τους μοναδικό τρόπο. Έτσι οι μαθητές μας, χάρη στην τέχνη, συνειδητοποίησαν πόσο πολλά αλλά και δυνατά είναι τα πράγματα που μας ενώνουν και πόσο «λίγα» και ανερμάτιστα είναι τα κηρύγματα του μίσους, που προσπαθούν να βάζουν παντού διαχωριστικές γραμμές. Δεν μπορούσαμε να ονειρευτούμε πιο όμορφο κλείσιμο χρονιάς! Αδιάψευστοι μάρτυρες γι΄ αυτό, οι φωτογραφίες που ακολουθούν.