Υποδειγματική Θεία Λειτουργία για τους μαθητές του 2ου Γυμνασίου Βόλου στον Άγιο Δημήτριο από τον Μητροπολίτη Ιγνάτιο

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Την Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2018 στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου Νέας Δημητριάδας Βόλου, πραγματοποιήθηκε υποδειγματική Θ. Λειτουργία για τους εβδομήντα μαθητές της Α΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Βόλου. Την Θ. Λειτουργία τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Δημητριάδος κ. Ιγνάτιος, ο οποίος ανταποκρίθηκε ευχαρίστως στην πρόσκληση του Διευθυντή κ. Αποστόλου Ζαχαρού και του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου. Η Θ. Λειτουργία τελέστηκε στον Σολέα του ναού ώστε οι μαθητές να βλέπουν και να κατανοούν τα τελούμενα στο μυστήριο της Θ. Ευχαριστίας. Σ’ αυτό συνετέλεσε και η επεξήγηση των τελούμενων από τον θεολόγο κ. Σ. Τσιτσιρίγκα.

Ομολογουμένως υπήρξε μία μοναδική εμπειρία για τους συμμετέχοντες μαθητές/τριες, οι περισσότεροι από τους οποίους κοινώνησαν των Αχράντων Μυστηρίων, αφού είχε προηγηθεί κατάλληλη προετοιμασία, ενώ όλοι μαζί απήγγειλαν το «Πάτερ ημών» και το «Πιστεύω». Την ικανοποίησή τους εξέφρασαν τόσο οι μαθητές/ τριες όσο και οι γονείς τους. Αξίζει να σημειωθεί ότι με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου, ο εκκλησιασμός των μαθητών θα γίνεται κατά τάξη, όπως και συνέβη και για τις Β΄ και Γ΄ τάξεις και όχι ταυτόχρονα όλων των μαθητών και των τριών τάξεων. Σκοπός της εν λόγω απόφασης είναι η βιωματικότερη και ουσιαστικότερη προσέγγιση της λατρείας από τους μαθητές.