Ενισχυτική Διδασκαλία 2019 – 2020

Σας ενημερώνουμε ότι για το σχολικό έτος 2019 – 2020  θα πραγματοποιηθεί Ενισχυτική Διδασκαλία για τα μαθήματα:

1. Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
  2. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
  3. Μαθηματικά,
  4. Φυσική,
  5. Χημεία και
  6. Αγγλικά.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας καθορίζεται ως εξής:

Για την Α΄ τάξη Γυμνασίου:

• μία (1) ώρα Φυσική και

Σύνολο έντεκα (11) ώρες.

Για τη Β΄ τάξη Γυμνασίου:

• μία (1) ώρα Φυσική,
  • μία (1) ώρα Χημεία και

Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

Για τη Γ΄ τάξη Γυμνασίου:

• μία (1) ώρα Φυσική,
  • μία (1) ώρα Χημεία και

Σύνολο δώδεκα (12) ώρες

Με τον όρο «Ενισχυτική Διδασκαλία» Γυμνασίου νοείται η παρακολούθηση από τον/τη μαθητή/τρια του Γυμνασίου αυτοτελούς υποστηρικτικού προγράμματος διδασκαλίας.

Στο πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας συμμετέχουν μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους παραπάνω τομείς γνώσης, με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα παραπάνω μαθήματα.

Σκοπός του προγράμματος είναι η επανένταξη των μαθητών/τριών στη μαθησιακή διαδικασία και η βελτίωση της απόδοσής τους ώστε να ολοκληρώσουν την Υποχρεωτική Εκπαίδευση, η μείωση της μαθητικής διαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου, και η αύξηση των ποσοστών πρόσβασης στην δεύτερη βαθμίδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.  (144869/Δ2/26.09.2019 ΥΑ)

Τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας θα γίνονται μετά τη λήξη των μαθημάτων του υποχρεωτικού προγράμματος, σε σχολείο του δήμου μας. Κριτήριο για τη συμμετοχή των μαθητών στην Ενισχυτική Διδασκαλία αποτελεί η επίδοση τους στο αντίστοιχο μάθημα.

Παρακαλούνται οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών που επιθυμούν να συμμετέχουν στα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας να συμπληρώσουν και να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση μέχρι την Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2019. Μπορείτε να επιλέξετε από ένα ως και όλα τα μαθήματα.

Ο τόπος και η ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων της ενισχυτικής διδασκαλίας θα ανακοινωθούν μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας δηλώσεων συμμετοχής.

Επισυνάπτεται Αίτηση-δήλωση μαθημάτων 2019 – 2020.  (Κλικ εδώ).