Στις 28 Μαΐου 2019, ημέρα Τρίτη, παρουσιάστηκε το περιβαλλοντικό πρόγραμμα, καθώς και τα πολιτιστικά προγράμματα του σχολικού έτους 2018-2019 :

1. «Τα Βυζαντινά κάστρα της Ελλάδας» με υπεύθυνη την κα Κόκλα Αικατερίνη,κλάδου ΠΕ02 και συνεργάτιδες την κα Νίκα Αγγελική, κλάδου ΠΕ02 και την κα Δημητρέλη Καλλιόπη, κλάδου ΠΕ78. Συμμετέχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες από τα τμήματα Β2 και Β3.
  2. «Όταν το Φως συνάντησε την ωραία Ελένη» με υπεύθυνη την κα Κουππάρη Γεωργία, κλάδου ΠΕ02 και συνεργάτιδα την κα Θανόγιαννη Χαρίκλεια, κλάδου ΠΕ02. Συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Γ2 και Γ3.
  3. «Μειώνουμε το οικολογικό μας αποτύπωμα στο σχολείο, στο σπίτι…στη Γη!» με υπεύθυνη την κα Βίλλη Κωνσταντίνα, κλάδου ΠΕ04 και συνεργάτες τον κο Τσαρουχά Νικόλαο,ΠΕ08 και την κα Κωστοπούλου Καλλιόπη, κλάδου ΠΕ03.Συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Β1 και Β2.