Την Πέμπτη, 22 Νοεμβρίου 2018, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο αξιωματικός της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, κ.Γ.Γέρμανος, προκειμένου να ενημερώσει τους μαθητές και τις μαθήτριές μας σχετικά με τη διαδικτυακή ταυτότητα και τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να προστατεύσουν τα προσωπικά τους δεδομένα.Ωστόσο, επεσήμανε τη δυνατότητα άρσης των προσωπικών δεδομένων του χρήστη σε περίπτωση διαδικτυακού εκφοβισμού μέσω του εντοπισμού των ηλεκτρονικιών «αποτυπωμάτων»/«ιχνών» του.Επίσης αναφέρθηκε στον εθισμό των εφήβων στα παιχνίδια και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης,ενώ κλείνοντας την ομιλία του συμβούλεψε τα παιδιά να κατεβάσουν την εφαρμογή Cyberkid, αλλά και να ακολουθήσουν την ιστοσελίδα της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.