Ορυκτά-Άνθρωπος-Τέχνη

Κάτω από: 2019-2020,Δραστηριότητες | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2020 10:21 μμ |
Την Πέμπτη 27/2/2020 οι μαθητές της Α΄και Β γυμνασίου επισκέφτηκαν στον χώρο του λιμανιού την έκθεση “ΤΑ ΟΡΥΚΤΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ” και “ΤΑ ΟΡΥΚΤΑ ΚΑΙ Η ΤΕΧΝΗ” που διοργάνωσε το  Αριστοτέλειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης , σε συνεργασία με το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας και το Σύνδεσμο Μεταλλευτικών Επιχειρήσεων (ΣΜΕ).
Άραγε τι σχέση είχε ο Τρωικός πόλεμος και η Αργοναυτική εκστρατεία για το Χρυσόμαλλο Δέρας με τα ορυκτά; Απάντηση έδωσαν οι ξεναγοί της έκθεσης  και  ενημέρωσαν τα παιδιά  για την αξία  των ορυκτών στο παρελθόν αλλά και και στο παρόν εστιάζοντας  στη χρήση τους στην καθημερινή ζωή.
εκτός της ξενάγησης οι μαθητές παρακολούθησαν μια ενδιαφέρουσα ταινία για τα αρχαία και σύγχρονα μεταλλωρυχεία και τους τρόπους εξόρυξης των μεταλλευμάτων.
Τέλος με τη βοήθεια διαδραστικής εγκατάστασης εμφανίζονται  σε μια οθόνη ποια μέταλλα βρίσκονται σε  ποια σημεία του ανθρώπινου σώματος.