Θεατρική παράσταση:Το Καπλάνι της Βιτρίνας

Κάτω από: 2019-2020,Δραστηριότητες | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Τρίτη, 22 Οκτωβρίου 2019 11:41 πμ |

Την Τρίτη 22/10/2019, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση  «Το Καπλάνι της Βιτρίνας», στο θέατρο Αμαλία.

Το Καπλάνι της βιτρίνας της Άλκης Ζέη, εκδόθηκε  το 1963  και είναι ένα από τα κλασικά έργα της παγκόσμιας λογοτεχνίας για παιδιά και εφήβους.

Οι μαθητές μας, με τη βοήθεια  προβολών 3D και Video art, που δημιούργησαν το σκηνικό ταξίδεψαν στο χρόνο και συγκεκριμένα στο δύσκολο καλοκαίρι του 1936 και στον  τόπο παραθέρισης της οικογένειας των ηρώων του έργου.

Το έργο πρόβαλλε τον φόβο των παιδιών για τις διώξεις, το κάψιμο βιβλίων, τις στολές   Νεολαίας,  γεγονότα που ακολούθησαν  της δικτατορίας του Μεταξά, αλλά και την παιδική αντίσταση  καθώς και τη διάθεση τους για παιχνίδι και την αθωότητα και την ανεμελιά της μικρής τους ηλικίας.