Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός

“Εργαστήρια Δεξιοτήτων”- Σχολικός Επαγγελματικός  Προσανατολισμός

Την Παρασκευή 8 Απριλίου 2022, στο πλαίσιο του μαθήματος “Εργαστήρια Δεξιοτήτων”- Σχολικός Επαγγελματικός  Προσανατολισμός, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από τους οι καθηγητές του 1ου ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης κ. Χρήστο Μάττα, Υποδιευθυντή του 1ου ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης και καθηγητή του Τομέα Μηχανολογίας, κ. Κατερίνα Παπούλα, καθηγήτρια του Τομέα Οικονομίας και Διοίκησης και κ. Δημήτρης Καρνάρα, Γιατρό και καθηγητή του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας, οι οποίοι επισκέφθηκαν το σχολείο μας και ενημέρωσαν  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών του Επαγγελματικού Λυκείου, τους επαγγελματικούς τομείς, τις δυνατότητες εισαγωγής σε πανεπιστημιακά τμήματα, αλλά και την ένταξη των αποφοίτων στην αγορά εργασίας.

Η επίσκεψη, που πραγματοποιήθηκε, έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να πληροφορηθούν εναλλακτικούς τρόπους σπουδών μετά το Γυμνάσιο, να θέσουν ερωτήματα και να λύσουν τις απορίες τους.