Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και  του Εκφοβισμού

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, η οποία έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού,καθ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, διενεργήθηκαν συζητήσεις στα τμήματα του σχολείου μας , με στόχο την εξάλειψη του φαινομένου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου και λίγο καιρό πριν και της Β’ Γυμνασίου αφιέρωσαν αρκετές διδακτικές ώρες σε δράσεις οι οποίες αποσκοπούν στην πρόληψη και την αντιμετώπιση αυτού του νοσηρού φαινομένου. Συγκεκριμένα υλοποίησαν βιωματικά σενάρια με θέμα την ενδοσχολική βία, μοιράστηκαν μεταξύ τους τούς ρόλους του θύματος, των θυτών και των παρατηρητών, παρακολούθησαν σχετικά βίντεο και αναθεώρησαν τη στάση τους ως ομάδα απέναντι σε όσους υφίστανται τον εκφοβισμό, αφού συνειδητοποίησαν τις αντιστοιχίες ανάμεσα στο σενάριο και τη δική τους πραγματικότητα. Τέλος, έγραψαν τις σκέψεις τους, τις ιδέες τους και τα μηνύματά τους σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο του Γυμνασίου.