Μαθητές σε ρόλο διπλωμάτη

Κάτω από: 2021-2022,Δραστηριότητες | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Δευτέρα, 27 Δεκεμβρίου 2021 4:36 μμ |

2021

Στις 10-12 Δεκεμβρίου, το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στο 6ο Μαθητικό Συνέδριο Προσομοίωσης των Επιτροπών του ΟΗΕ για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου ΜΡΔ 2021 «Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη – ΜΡΔ» που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά υπό την αιγίδα του Υπουργείου παιδείας

Τα παιδιά στη διοργάνωση αυτή, γίνονται «ενήλικες» και μπαίνουν στο ρόλο εκπροσώπων μεγάλων διεθνών οργανισμών, ζουν τη διαδικασία των τεκμηριωμένων ομιλιών και του επίσημου διαλόγου που συντελείται στα παγκόσμια forum.

Τα παιδιά,  με τη διάθεση για να αλλάξουν τον κόσμο και την αισιοδοξία τους, ξεδιπλώνουν τη σκέψη τους, συμμετέχουν ενεργά στο διάλογο για την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και  στέκονται με υπευθυνότητα απέναντι σε μερικά από τα πιο σημαντικά ζητήματα που απασχολούν την ανθρωπότητα.

Κάθε συμμετέχοντας επιλέγει μια επιτροπή και του αναθέτουν να εκπροσωπήσει μια χώρα.

Το θέμα που ανέλαβε το σχολείο μας ήταν η “Απαγόρευση προπαγάνδας και ρητορικής μίσους στις φυλετικές διακρίσεις”, εκπροσωπώντας την Ουγγαρία.