Συμμετοχή στην παγκόσμια ημέρα Ελληνικής Γλώσσας στη Νάπολη

Με μία κιθάρα, ένα βιολί, ένα όνειρο και πολύ διάθεση ξεκινήσανε στις 8 Φεβρουαρίου,28 μαθητές και μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης για την παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας που πραγματοποιήθηκε για άλλη μία φορά στην πανέμορφη Νάπολη.

Εκεί που η διασπορά κρατά ζωντανό το πνεύμα του Ελληνισμού και κυρίως την ελληνική γλώσσα. Οι εμπειρίες πολλές και οι συγκινήσεις ακόμη περισσότερες.

Το αποτέλεσμα αυτής της συλλογικής προσπάθειας ήταν το δυνατό χειροκρότημα μέσα στο κάστρο της Νάπολης. Τα παιδιά μας εξαιρετικά και οι γονείς αρωγοί αυτής της προσπάθειας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το 2ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης ήταν το πρώτο σχολείο της πόλης που είχε την τιμή να λάβει μέρος σ’ αυτή την διοργάνωση.

Ευχαριστούμε την Ελληνική κοινότητα Νεαπόλεως καθώς και τον εμπνευστή αυτής της πρωτοβουλίας κύριο Γιάννη Κορίνθιο. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου.