Ανθρώπινα δικαιώματα_Δράση στο πολεμικό μουσείο

Κάτω από: 2019-2020,Δραστηριότητες | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Τετάρτη, 27 Νοεμβρίου 2019 9:39 πμ |

Την Δευτέρα 25/11/2019 οι μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Η επίσκεψη μας στις αίθουσες του Μουσείου, με την εξαιρετική ξενάγηση από τους υπεύθυνους   και με την βοήθεια των πολύτιμων εκθεμάτων, ζωντάνεψε στα μάτια των παιδιών την ιστορία του Ελληνικού Έθνους από το 1821 έως και το τέλος του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου.

Στην συνέχεια , οι μαθητές ανά τάξη, συμμετείχαν σε ένα βιωματική δράση με θέμα τα Ανθρώπινα Δικαιώματα. Με την βοήθεια της υπεύθυνης του προγράμματος, συζήτησαν και προβληματίστηκαν μέσα από διάφορες δραστηριότητες για το τόσο

σημαντικό αυτό θέμα.

οι  μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές  τους , ,έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις από τη σημερινή αυτή διδακτική επίσκεψη.