Ενημέρωση για το zero waste κίνημα

Κάτω από: 2018-2019,Χωρίς κατηγορία | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2019 6:47 μμ |

Την Παρασκευή 15/3/2019 οι μαθητές της Β΄γυμνασίου επισκέφτηκαν το  κέντρο ανακύκλωσης και κυκλικής οικονομίας Zero Waste Lab στο χώρο της ΔΕΘ. Εκεί ενημερώθηκαν και κλήθηκαν  να ανακυκλώνουν τα πλαστικά τους αντικείμενα προκειμένου να μετατραπούν σε έπιπλα πόλης με την τεχνολογία της 3D εκτύπωσης και είχαν τη  δυνατότητα να παρακολουθήσουν ζωντανά τη διαδικασία της τρισδιάστατης εκτύπωσης από το robot 3D printer, το οποίο τυπώνει αντικείμενα από ανακυκλωμένο πλαστικό.

Τα παιδιά έχοντας συλλέξει  πλαστικά απορρίμματα τα μετέφεραν τα  στο χώρο, ενέργεια που πιστεύουμε θα συνεχιστεί και με τη συμπαράσταση όλων μας.

Μέσα από το πρόγραμμα ζητήσαμε να  παρέχουν στο σχολείο μας, κάδο κομποστοποίησης, ώστε να χρησιμοποιείται για ανακύκλωση και των οργανικών αποβλήτων.