Η χορωδία μας ταξιδεύει….

Κάτω από: 2017-2018,Δραστηριότητες | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Κυριακή, 11 Μαρτίου 2018 8:35 πμ |

Η πολυπληθής χορωδία του σχολείου μας υπό τη διεύθυνση του διευθυντή μας κ. Φανάρα, για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, την 1η Μαρτίου συμμετείχε στη Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών που διοργανώνεται στην Καρδίτσα, όπου και απέσπασε πολύ θετικά σχόλια και από τον τοπικό τύπο.

Και λίγα λόγια για την χορωδία μας….

Η  χορωδία συστάθηκε τον Ιανουάριο του 2014 από τον Διευθυντή, θεολόγο και μουσικό Δρ. Βασίλειο Φανάρα. Η παρουσίαση και η εκτέλεση τραγουδιών στις σχολικές γιορτές, αποτέλεσαν την αφορμή για τη συμμετοχή σε εκδηλώσεις εντός και εκτός σχολείου. Σημαντική στιγμή αποτέλεσε για την Χορωδία αποτέλεσε η εκδήλωση στις 27 Απριλίου 2015,  στην οποία ενώπιον προσωπικοτήτων αποφοίτων του Σχολείου μας (πχ. Κώστας Βουτσάς, Ντίνος Χριστιανόπουλος κ.α) παρουσίασε το τραγούδι «χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια» που προκάλεσε συγκίνηση στο κοινό του Συλλόγου των αποφοίτων «ΙΚΤΙΝΟΣ». Το ταξίδι της Χορωδίας συνέχισε με επιτυχία στην 8η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών στην Καρδίτσα τον Απρίλιο του 2016 και τον Μάρτιο του 2017 με τη συμμετοχή στη 9η Διεθνή Συνάντηση στο Μουζάκι. Με τη νέα σχολική χρονιά έγινε ανανέωση και συνεχίστηκαν οι εμφανίσεις στις σχολικές γιορτές.  Η Χορωδία αριθμεί πλέον περίπου 60 μέλη.