Astro Pi Mission Zero

Η Ευρωπαϊκή Πρόκληση Astro Pi είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA) που διενεργείται σε συνεργασία με το Ίδρυμα Raspberry Pi. Προσφέρει σε μαθητές και νέους την εκπληκτική ευκαιρία να γράψουν προγράμματα που εκτελούνται σε υπολογιστές Raspberry Pi στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS).

Στα τέλη Φεβρουαρίου, τρεις ομάδες μαθητών του σχολείου μας, με την υποστήριξη της εκπαιδευτικού Πληροφορικής Ελπίδας Λαγουδάκη, έγραψαν σε γλώσσα Python μικρά προγράμματα που εμφανίζουν ένα χαιρετισμό προς τους αστροναύτες του ISS και τις μετρήσεις θερμοκρασίας του σταθμού. Τα προγράμματα εκτελέστηκαν με επιτυχία στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό στις 15 Μαΐου. Πριν λίγες μέρες, έφτασαν οι αναμνηστικές βεβαιώσεις για τα παιδιά, με την ακριβή θέση του σταθμού τη στιγμή που τα μηνύματα τους εμφανίζονταν στην οθόνη του υπολογιστή Astro Pi!

Πολλά συγχαρητήρια στους: