Απολογισμός Δράσης STEM του eTwinning 2017-2018

Το 2ο Γυμνάσιο Σάμου εφέτος συμμετείχε στη δράση STEM του προγράμματος eTwinning (παλιότερα άρθρο μας) για την εισαγωγή στην Εκπαιδευτική Ρομποτική, έργο που υλοποιείται από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning.

Στα πλαίσια αυτά, πραγματοποιήθηκε η εγγραφή ενός Ευρωπαϊκού Έργου eTwinning προσανατολισμένο στο STEM με αξιοποίηση του σχετικού εξοπλισμού που παραλάβαμε.

Ο τίτλος του eTwinning Έργουμαςείναι«The New Generation: Working with Educational Robotics projects (STEM)»

με  περιγραφή«Promoting STEM in education. Getting acquainted with the world of Robotics, activating students to discover the world of Mechanics (gears, movement, etc.) and how it combines with Information Technology, Physics and Programming. Using computers to solve practical problems and programming microcontrollers (Arduino, LEGO EV3 Mindstorms, S4A Programming Bricks). Robot Interaction with the Environment, Algorithm Design, Robotic Design, Sensor Data Collection, Limitations and Tactics. Assembly of electronic circuits and robotic structures. Algorithm designing and scheduling. Analysis – correction and improvement of the proposed solutions».

Η συνεργασία μας έγινε με το Τούρκικο Σχολείο Şehit ÖmerHalisdemirOrtaokulu στη Μανίσα (Μαγνησία Μ. Ασίας). Κύριος σκοπός ήταν να γνωριστούμε μεταξύ μας αφού και στα 2 Σχολεία υπάρχει έντονο ενδιαφέρον για θέματα STEM και να ανταλλάξουμε ιδέες για ρομποτικές κατασκευές και τεχνογνωσία.

Δείτε το σχετικό απόσπασμα – βίντεο του απολογισμού μας στη δράση:

, όπως παρουσιάστηκε στις 22/6/2018 στην ολοήμερη παρουσίαση για τα Γυμνάσια και Λύκεια με εξοπλισμό Scratch for Arduino (S4A). Το πλήρες βίντεο είναι διαθέσιμο εδώ. To webinar συντόνισε ο Εθνικός Συντονιστής eSafetyLabel.eu κ. Άρης Λούβρης, τον οποίο ευχαριστούμε για την άριστη συνεργασία μας στη Δράση.

Η συγκεκριμένη δράση μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και προτείνουμε να συνεχιστεί και την επόμενη Σχολική Χρονιά και να επεκταθεί σε ακόμη περισσότερα Σχολεία της επικράτειας. Επιπλέον με τη συμμετοχή μας στο eTwinning νιώσαμε έστω και για λίγο ότι ανήκουμε σε μια κοινότητα σχολείων που συνεργάζονται και μοιράζονται κοινά ενδιαφέροντα.