ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

2ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας

Ένα σχολείο, Μια ιστορία

Βλέποντας κανείς τη σημερινή εικόνα του σχολείου μας, σίγουρα δε θα μπορούσε να φανταστεί την ιστορία του. Αυτή ζει στη μνήμη των μαθητών και μαθητριών που φοίτησαν, των καθηγητών που πέρασαν απ’ τις αίθουσές του 33  χρόνια τώρα κι όλων όσων το αγάπησαν και δούλεψαν σ’ αυτό, από τις καθαρίστριες, τους επιστάτες, τους φύλακες έως τους διευθυντές και τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων που προσπάθησαν σε όλα τα επίπεδα, για ν’ αποκτήσει το σχολείο τη σημερινή εικόνα και φήμη του.

Πριν από 33 χρόνια υπήρχε στη Σαλαμίνα μόνο ένα γυμνάσιο, το οποίο συστεγαζόταν με το Λύκειο. Όταν πλήθυναν τα παιδιά το 1982, προέκυψε η ανάγκη να διασπαστεί το μοναδικό ως τότε γυμνάσιο σε 1ο και 2ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας. Σ’ αυτήν την πρώτη περίοδο που τα τμήματα ήταν λίγα, τα δύο γυμνάσια λειτουργούσαν εκ περιτροπής άλλοτε σε πρωινή κι άλλοτε σε απογευματινή βάρδια. Σ’ αυτή τη φάση πρώτη διευθύντρια ήταν η κα. Πλευρίτου Κωνσταντίνα ΠΕ02. Επειδή, όμως, πολλά παιδιά μεταφέρονταν από τα Παλούκια και τα Αμπελάκια, χρειάστηκε στη συνέχεια να μεταφερθεί το σχολείο στην περιοχή του Τσάμη, όπου ενοικιάστηκε κτίριο που λειτουργούσε παλαιότερα ως ιδιωτικό εκπαιδευτήριο. Έτσι έμεινε και στη μνήμη των παλαιοτέρων ως «σχολείο του Κανάκη».

Σ’ αυτή την περίοδο τη διεύθυνση του σχολείου είχαν κατά χρονολογική σειρά η κα. Μαρκάκη- Εξάρχου Ιφιγένεια ΠΕ02, η κα. Μπεγνή Δήμητρα ΠΕ02 και η κα. Κοσκινά Αγγελική ΠΕ06.

Έπειτα  το 1997 τη διεύθυνση του σχολείου ανέλαβε η κα. Καλογήρου Βασιλική ΠΕ02. Με τις ενέργειες της κα. Καλογήρου χτίστηκε το 1999, επί της δημαρχίας Μακρή,  το σημερινό σχολείο σε μικρή απόσταση από το προηγούμενο. Μέχρι να κτιστεί το νέο κτίριο φιλοξενήθηκε για λίγο στο κτίριο του τότε ΤΕ.Λ Σαλαμίνας στην περιοχή Αλώνια. Όπως θυμούνται οι παλαιότεροι, η περιοχή τότε ήταν εξοχή, μύριζε θυμάρι, ενώ σήμερα υπάρχουν πολλές μονοκατοικίες και πολυκατοικίες.

Την κα. Καλογήρου ΠΕ02 Φιλόλογο διαδέχτηκε ως Διευθυντής ο κ. Γκιόκας Κωνσταντίνος ΠΕ03 Μαθηματικός, ενώ πρόσφατα ανέλαβε ο κ. Μετάνοιας Αναστάσιος ΠΕ04.01 Φυσικός. Επίσης αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές ξεπέρασαν τους 300. Ο χρόνος τρέχει και οι σχολικές χρονιές κυλούν γοργά, όμως το σχολείο μας συνεχίζει να γράφει την ιστορία του και αντέχει με τη φήμη και το καλό του όνομα, όχι μόνο σαν βραβευμένο κτίριο. Μένει σ’ εμάς να το διατηρήσουμε και σαν κτίριο και σαν ιδέα, όπως η σημαία του που κυματίζει πάντα έξω στην αυλή.

Για φωτογραφίες του σχολείου διαχρονικά

κάντε κλικ ΕΔΩ