Το Σχολείο μας…

Το 2ο Γυμνάσιο Πυλαίας

Το 2ο Γυμνάσιο Πυλαίας βρίσκεται στην οδό Δόμνας Βιζβίζη 29 σε μια περίοπτη τοποθεσία με πανοραμική θέα στον οικισμό Κωνσταντινουπολιτών Πυλαίας Θεσσαλονίκης.

Ξεκίνησε τη λειτουργία του το σχολικό έτος 1997-1998 και συστεγάζεται με το 2ο Λύκειο Πυλαίας.

Διαθέτει 10 ευρύχωρες, καλά φωτισμένες και λειτουργικές αίθουσες διδασκαλίας, δύο γραφεία καθηγητών, γραφείο Διευθυντή και επαρκή προαύλιο χώρο για τη δύναμη των μαθητών.

Ακόμη, διαθέτει αίθουσα υπολογιστών, χημείο, εργαστήριο φυσικής, βιβλιοθήκη-αναγνωστήριο, μια μεγάλη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, ένα μεγάλο κλειστό γυμναστήριο με γήπεδο για Μπάσκετ, Βόλεϊ και Χάντμπολ, ένα μικρότερο κλειστό γυμναστήριο αθλοπαιδιών, ένα υπαίθριο γήπεδο για μπάσκετ, χάντμπολ και ποδόσφαιρο, ένα κυλικείο και επαρκείς αποθηκευτικούς χώρους.

Το 2ο Γυμνάσιο Πυλαίας έχει διακριθεί σε πολλούς τομείς, όπως: σε σχολικούς διαγωνισμούς, σε καλλιτεχνικές εκδηλώσεις (γιορτές, θεατρικές παραστάσεις), σε πολιτιστικά προγράμματα, σε προγράμματα σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού, περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, αγωγής υγείας, σε ευρωπαϊκά προγράμματα (π.χ. Comenius), σε εράνους  (παιδικό χωριό, χαμόγελο του παιδιού) αλλά και σε αθλητικές δραστηριότητες με ιδιαίτερη παράδοση στο άθλημα του χάντμπολ, καθώς από το 2012 έως σήμερα διακρίνεται συνεχώς σε πανελλήνιο επίπεδο.

Στο σχολείο έχουν διατελέσει διευθυντές οι κάτωθι: Ιμβριώτης Ελευθέριος, Ταραράς Νικόλαος, Γιάγκας Κωνσταντίνος, Οδοντίδης Παναγιώτης, Παππά Αφένδρα, Κακαβούλη Ευαγγελία, Χατζημιχαήλ  Δημήτριος και σήμερα  Διευθύντρια είναι η κυρία Λάππα Ελένη.

Επίσης, στην εικοσάχρονη λειτουργία του 2ου Γυμνασίου έχει διδάξει ένας μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών, που δημιουργούν τις προϋποθέσεις για να πραγματοποιηθεί αποτελεσματικότερα η εκπαιδευτική διαδικασία και το σχολείο να λειτουργεί ως μια ασφαλής κοινότητα μάθησης.