Απρ 09 2013

Άρθρα του/της 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

Συνάντηση Γάλλων και Ελλήνων μαθητών

Κάτω από: Εκδηλώσεις

Στις 26/4/2013 οι μαθητές του σχολείου μας υποδέχτηκαν τους αντίστοιχους μαθητές του σχολείου Andre  Maurois του προαστίου  Neuilly του Παρισιού και παρουσίασαν στα Γαλλικά μερικές σκηνές από το έργο του Μολιέρου «Αμφιτρύονας» υπό την καθοδήγηση της κ.Ναλμπάντη καθηγήτριας των Γαλλικών. Οι  Γάλλοι συμμαθητές τους  υποδύθηκαν τους  αντίστοιχους  ρόλους στα Λατινικά και Γαλλικά. Η συνάντηση συνεχίστηκε με παραδοσιακούς  χορούς  που δίδαξε η κα Κρασσά –καθηγήτρια σωματικής αγωγής- και ολοκληρώθηκε με  τραγούδια  Γαλλικά και Ελληνικά.

Προσφέρθηκαν εδέσματα που ετοίμασαν όλα μαζί τα παιδιά. Οι  εντυπώσεις και από τις δύο πλευρές ήταν εξαιρετικές.

Χωρίσαμε με έκδηλη συγκίνηση.

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια

Σχόλια (RSS)