Δεκ 04 2012

Χριστουγεννιάτικο Bazaar

Αγαπητοί γονείς

Με μεγάλη μας χαρά σας ενημερώνουμε ότι για δεύτερη χρονιά στο Σχολείο μας διοργανώνεται  Χριστουγεννιάτικο Bazaar την 17.12.2012 (ημερομηνία επίδοσης των ελέγχων προόδου α΄ τριμήνου) και ώρα 10.00-13.00, με σκοπό την ενίσχυση  ταμείου των μαθητών.

Θα θέλαμε λοιπόν να σας καλέσουμε και φέτος να συνδράμετε τα παιδιά σας, προσφέροντας ή δημιουργώντας μόνοι σας  ο,τιδήποτε από τα παρακάτω:

Α. Είδη νοικοκυριού που δεν χρειάζεσθε (σε άριστη κατάσταση), όπως  : Τραπεζομάντηλα, καρέ, σουπλά, θήκες διακοσμητικών μαξιλαριών, ριχτάρια, πετσέτες μικρές των χεριών ή του προσώπου ή της κουζίνας, κ.ά  Μπορείτε να τα προσφέρετε σε σετάκια  ή να τα  συσκευάσετε  μόνοι σας χρησιμοποιώντας τη φαντασία σας. Επίσης αντικείμενα που δεν χρειάζεσθε,  σε άριστη  κατάσταση (π.χ πιάτα μόνα τους ή σε σετ, κούπες, φλυτζάνια τσαγιού ή καφέ, ποτήρια μόνα τους ή σε σερβίτσιο ή σε σετ, σε συσκευασία της επιλογής σας)

Β. Χριστουγεννιάτικα είδη ή  συνθέσεις που μπορείτε να φτιάξετε μόνοι σας, π.χ καλάθια ή ξύλινα κουτιά που δεν χρειάζεσθε,  γεμισμένα με  διάφορα είδη (αποξηραμένα φρούτα ή λουλούδια, μπάλες, ποτά, ξηρούς καρπούς, σοκολάτες ή κουλουράκια, αμυγδαλωτά, κλπ), κεριά, μόνα τους ή διακοσμημένα από εσάς όπως θέλετε. Επίσης, ποτ – πουρί ή αποξηραμένα από εσάς μυρωδικά (π.χ λεβάντες) μέσα σε τούλινα πουγκάκια.

Γ. Εδέσματα. Φτιάξτε μόνοι σας κέικ, κουλουράκια, πίτες, κουραμπιέδες, μελομακάρονα,  κλπ  και προσφέρετέ τα σε δικές σας βάσεις, διακοσμημένες όπως θέλετε. Επίσης μαρμελάδες, γλυκά του κουταλιού, σοκολατάκια, καραμέλες, τουρσιά, ελιές, κάπαρι  κ.α., μέσα σε βαζάκια διακοσμημένα με το γούστο σας

Δ. Αντικείμενα Vintage (ρετρό). Ανακαλύψτε παλιά αντικείμενα που δεν χρειάζεσθε, όπως παλιά ρολόγια, μικρά κοσμήματα, βιβλία, αξεσουάρ (γάντια, ζώνες κλπ), είδη γραφείου, διακοσμητικά, μικρά παλιά μπουκαλάκια τα οποία μπορείτε να  γεμίσετε με άρωμα, καθρεφτάκια,  μπιμπελό κλπ

Ε. Διακοσμητικά και γενικά αντικείμενα που δεν χρειάζεσθε, όπως πιάτα τοίχου, κάδρα, κηροπήγια, ανθοδοχεία,  γλάστρες μικρές (πήλινες) στις οποίες μπορείτε να φυτέψετε μικρά λουλούδια ή μυρωδικά  για την κουζίνα, ή γλαστράκια με εποχιακά φυτά ή κακτάκια, σετ γραφείου,

Ε. Παιχνίδια, Βιβλία, Είδη βιβλιοπωλείου. Χαρίστε τα παιχνίδια ή τα βιβλία που δεν χρειάζεσθε (σε άριστη κατάσταση) ή άλλα παρόμοια είδη (π.χ χριστουγεννιάτικες ευχετήριες κάρτες)

Πιστεύοντας ότι και φέτος θα  αγκαλιάσετε με την ίδια εγκαρδιότητα την προσπάθεια των μαθητών, σας  περιμένουμε στο Βazaar μας που ταυτόχρονα θα είναι και μια μεγάλη γιορτή για μας και τα παιδιά !

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων       Ο Σύλλογος Καθηγητών