Ιούν 07 2012

Δραστηριότητες στα πλαίσια του μαθήματος της Λογοτεχνίας της Ά τάξης

Στα πλαίσια του μαθήματος της λογοτεχνίας της Ά τάξης έλαβαν χώρα οι παρακάτω δραστηριότητας:

• Οργάνωση διαγωνισμού φιλαναγνωσίας μεταξύ των μαθητών της Ά τάξης στον οποίον διακρίθηκαν και βραβεύτηκαν οι εξής μαθητές του Α1:

1ο βραβείο : Γιαννακοπούλου Κάλλια και

Ζαχαρόγιαννη Δέσποινα

2ο βραβείο:  Αμπατζή Ναυσικά και

Αριστόβουλος Αλέξανδρος

3ο βραβείο: Αναγνωστοπούλου Κατερίνα

Τα παιδιά που βραβεύθηκαν

Ευχαριστούμε για την χορηγία των βραβείων το κατάστημα Infolab, το βιβλιοπωλείο «Αντιγνώση» και τη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Π.Φαλήρου.

• Δημιουργία «άτυπης» λέσχης ανάγνωσης μεταξύ των μαθητών του Α1 που αφορούσε το βιβλίο της Α. Ζέη, «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου».
  • Οι μαθητές εργάστηκαν ατομικά και ομαδικά με φύλλα εργασίας και ως συνέχεια και επέκταση της παραπάνω δραστηριότητας παρακολούθησαν την ομώνυμη παράσταση της παιδικής σκηνής του Εθνικού θεάτρου.

Θεατρική παράσταση "Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου"

• Η επεξεργασία του λογοτεχνικού βιβλίου ολοκληρώθηκε με τη συνάντηση της Ά τάξης  με τη συγγραφέα Α. Ζέη στον εκδοτικό οίκο «Μεταίχμιο» με αφορμή και τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού βιβλίου.

Το λεύκωμα που χάρισαν τα παιδιά στη συγγραφέα

Η Άλκη Ζέη με τα παιδιά

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές που συμμετείχαν ενεργά στις παραπάνω δραστηριότητες, την Διευθύντρια, την Υποδιευθύντρια  και τον σύλλογο των διδασκόντων που στήριξαν την προσπάθειά μας.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Στεφανίδου Ευαγγελία και Θεοδωροπούλου Μαρία