«Ευρωπαϊκή Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τα αντιβιοτικά»

Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ημέρας Ευαισθητοποίησης για τα αντιβιοτικά στις  25/11/2017 μαθητές του σχολείου μας  συμμετείχαν σε ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι.   Σκοπός του παιχνιδιού  ήταν αφενός οι μαθητές να μάθουν μέσα από το παιχνίδι για τα αντιβιοτικά και την αντίσταση του οργανισμού στα μικρόβια, αφετέρου   οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί  Νομικού Ιωάννα και Ρασούλη Ουρανία να αξιολογήσουν τη συμβολή του συγκεκριμένου   εκπαιδευτικού παιχνιδιού στην αφομοίωση της γνώσης από τους μαθητές.

Οι παραπάνω εκπαιδευτικοί έκριναν θετικά την αφομοίωση από τους μαθητές  της παρεχόμενης μέσω του παιχνιδιού γνώσης και πρότειναν την μελλοντική αξιοποίηση του διδακτικού υλικού που στάλθηκε στο σχολείο για την διεξαγωγή του παιχνιδιού.

Σχετικά links

–     e-Bug,

–     Micro-Combat

–     European Health Forum Gastein

–     Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης Νοσημάτων

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.