Το ραδιοφωνικό ραντεβού των μαθητών μας με τον μεγάλο αστροφυσικό και ακαδημαϊκό Δημήτρη Νανόπουλο

Χωρίς τίτλο2

Δημήτρης Νανόπουλος

Στον τρίτο βράχο από τον ήλιο

Χωρίς τίτλο3

…Και τότε έτσι, χωρίς κανέναν λόγο, πέρασε σαν αστραπή από το μυαλό μου η σκέψη ότι υπάρχει ένας άλλος κόσμος εκεί έξω, μακριά, ψηλά…

2ο Γυμνάσιο Παλλήνης = Γ1 + Γ2

Λιάπη Μαρία (φιλόλογος)

Σκιαδά Ευφροσύνη (πληροφορική)

Εκπομπή : «Η καλή μέρα απ’τη μουσική φαίνεται» (Άννα Σακαλή)                                                             Δευτέρα 15/05/2017

DSC_6922DSC_6869

Τη Δευτέρα 15/5/2017, μαθητές της Γ ταξης του σχολείου μας έζησαν μια ανεπανάληπτη εμπειρία που σίγουρα θα τους μείνει αξέχαστη για καιρό : είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν απο κοντά και να συνομιλήσουν με τον σπουδαίο Έλληνα αστροφυσικό, θεωρητικό φυσικό και ακαδημαϊκό Δημήτρη Νανόπουλο. Καλεσμένοι στη ραδιοφωνική εκπομπή του Τρίτου Προγράμματος της ΕΡΤ “Η καλή μέρα από τη μουσική φαίνεται”‘, οι μαθητές μας έθεσαν πλήθος ερωτημάτων στο σπουδαίο ´Ελληνα επιστήμονα, ο οποίος, Παλληνιώτης κι ο ίδιος, με μεγάλη προθυμία και πολύ καλή διάθεση απάντησε σε όλα, φωτίζοντάς μας με τις έγκυρες απαντήσεις του σε θέματα της επστήμης του αλλά και δίνοντας παράλληλα σε όλους μας, μαθητές, καθηγητές και ακροατές, ενα σπουδαίο μάθημα ζωής με τις πολύτιμες συμβουλές και εύστοχες παρατηρήσεις του. Την εκπομπή διάρκειας δύο ωρών, δίανθισαν μουσικές επιλογές του ίδιου του κ.Νανόπουλου από τον κόσμο της κλασικής μουσικής και του κινηματογράφου, αποκαλύπτοντάς μας μια εντελώς άγνωστη και ευαίσθητη πλευρά του. Στο τέλος, διάβασε ο ίδιος ενα μικρό απόσπασμα από το τελευταίο του βιβλίο “Στον τρίτο βράχο από το κύμα” και υπέγραψε σε όλους τους μαθητές μας αυτόγραφα. Ήταν σίγουρα μια μοναδική συνάντηση που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ. Ευχαριστούμε θερμά την οικοδέσποινα της εκπομπής, την κ. ´Αννα Σακαλή για την ευγενική της πρόσκληση αλλά και για την σπάνια ευκαιρία που μας έδωσε να γνωρίσουμε από κοντά έναν τόσο διάσημο Ελληνα….

Κατηγορίες: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.