Δημιουργία εικονογράφησης και κινούμενου σχεδίου ξένων μύθων στο ευρωπαϊκό eTwinning πρόγραμμα MythoSustain

Στο πλαίσιο μαθήματος της ιστορίας οι μαθητές του Β4 τμήματος του σχολείου μας υλοποιούν το ευρωπαϊκό πρόγραμμα MythoSustain. Ζωντάνεψαν και έδωσαν ιδιαίτερο χρώμα, χρησιμοποιώντας εργαλεία web 02, μύθους από τη Ρουμανία, Γεωργία και Ελλάδα.
Το MythoSustain είναι ένα έργο eTwinning που φιλοδοξεί να συνδυάσει αρχαίους μύθους και λαϊκές ιστορίες με τις σύγχρονες προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι 17 ΣΒΑ του ΟΗΕ. Οι μαθητές του K12 από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες θα εξερευνήσουν μυθολογικές ιστορίες που συνδυάζουν απρόσκοπτα τους αρχαίους μύθους με τις σύγχρονες προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι σύγχρονες κοινωνίες στον 21ο αιώνα. Ο κύριος στόχος του έργου είναι η προώθηση της πολιτιστικής συνείδησης και της κριτικής σκέψης, του γραμματισμού και της ψηφιακής ικανότητας.

Τα τελικά προϊόντα τους από αυτή τους τη δραστηριότητα

Illustration με το storyjumper. Η ομάδα της Ορεστιάδας εικονογραφεί τον Μύθο της Ρουμανίας.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Animation με το ANIMAKER. Η ομάδα της Ορεστιάδας μετατρέπει σε κινούμενο σχέδιο τον Μύθο του Πειραιά.
15

Όλες τις εργασίες από τις συνεργαζόμενες χώρες μπορείτε να τις δείτε στον παρακάτω ψηφιακό πίνακα. Μια δραστηριότητα σε rotation. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους μαθητές για το ζήλο και τον ενθουσιασμό με τον οποίο δούλεψαν και συνεργάστηκαν!

Μετάβαση στο padlet.com