Διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Ορεστιάδας

Την Τρίτη 23 Απριλίου 2024 οι μαθητές των τμημάτων της Α’ τάξης και Γ’ τάξης Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Ορεστιάδας. Αρχικά οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην Βιβλιοθήκη από τους Βιβλιοθηκονόμους και στη συνέχεια ακολούθησε ξενάγηση στην Ιστορική Βιβλιοθήκη του Φιλεκπαιδευτικού Συλλόγου Αδριανουπόλεως όπου περιηγήθηκαν ανάμεσα σε πολλά και σπάνια βιβλία, ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας της Βιβλιοθήκης και για την αξία των βιβλιοθηκών από τον κ. Κιηγμά Δημήτριο!
Έπειτα ακολούθησε μία μικρή εκδήλωση, όπου η συγγραφέας και ποιήτρια Μαρία Μπελιάκου, παρουσίασε το βιβλίο της με τίτλο «Το ψυγείο της γιαγιάς», ένα βιβλίο εκπαιδευτικού χαρακτήρα και διάβασε ποιήματα του βιβλίου της, κάποια των οποίων μελοποιήθηκαν από την κα. Μαρία Δημητριάδου, μαέστρο του Δημοτικού Ωδείου Ορεστιάδας, από την παιδική χορωδία του Δήμου Ορεστιάδας.
Ευχαριστούμε για τη ζεστή τους φιλοξενία.

Από τη σχετική ανάρτηση στη σελίδα τους στο facebook
Στιγμιότυπο οθόνης 2024 04 30 210941