Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ιστορικό και λαογραφικό μουσείο Νέας Ορεστιάδας

Σε μια ημέρα γεμάτη εκπαιδευτικό ενδιαφέρον και δημιουργική αναζήτηση, το τμήμα Β΄4 του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας καλλιτεχνικών κας. Κατσιαβριάς Φωτεινής, επισκέφθηκε το Λαογραφικό Μουσείο της πόλης, πραγματοποιώντας μια πολύτιμη διδακτική επίσκεψη. Το ενδιαφέρον των μαθητών εστίασε αρχικά σε μια εκπληκτική έκθεση ζωγραφικής, οργανωμένη από τον σύλλογο καλλιτεχνών της Ορεστιάδας, αφιερωμένη στους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης, όπου τα έργα τέχνης μίλησαν στις καρδιές και τις σκέψεις τους με τρόπο μοναδικό. Στη συνέχεια, η ξενάγηση επεκτάθηκε στους υπόλοιπους ορόφους του μουσείου, όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν εκθέματα λαογραφικού χαρακτήρα, αντικατοπτρίζοντας τον προσφυγικό βίο και το παραδοσιακό πνεύμα της περιοχής. Η επίσκεψη αυτή προσέφερε στους μαθητές μια βαθύτερη κατανόηση της τοπικής κληρονομιάς, ενισχύοντας τον δεσμό τους με την ιστορία και τις παραδόσεις του τόπου τους. Στο τέλος της επίσκεψης, αφιέρωσαν χρόνο για να σχεδιάσουν και να καταγράψουν εκείνα τα στοιχεία που τους εντυπωσίασαν, αντλώντας έμπνευση από τα έργα τέχνης και τα λαογραφικά εκθέματα, καταγράφοντας με τον τρόπο αυτό τις προσωπικές τους αντιλήψεις και συναισθήματα.

Screenshot 20240402 214824 Facebook