Βαμβάκι, ο “λευκός χρυσός” της περιοχής μας.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας έγινε την Πέμπτη 26/01/2023 παρουσίαση στους μαθητές της Β΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Ορχομενού για τη διαδικασία παραγωγής, διάθεσης και επεξεργασίας του βαμβακιού.

.jpg  1

Τη διεξοδική και αναλυτική παρουσίαση έκανε ο γεωπόνος  κος Χριστοδούλου Θεόδωρος. Οι μαθητές του σχολείου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη διαδικασίας παραγωγής βάμβακος, για το καθεστώς επιδοτήσεων καθώς και για τη σημασία της βαμβακοκαλλιέργειας για την περιοχή μας, μιας και η συμβολή της στην τοπική οικονομία είναι πολύ μεγάλη. Πέρα απ’ αυτό έγινε και εκτενής αναφορά για τις παραγωγικές δυνατότητες  του πρωτογενούς τομέα στην περιοχή μας. Ο διευθυντής του σχολείου κος Καρκάνας Αλέξανδρος, ο εκπαιδευτικός του μαθήματος κος Χριστοδούλου Ευθύμιος και οι μαθητές της δευτέρας γυμνασίου ευχαριστούν τον κο Χριστοδούλου Θεόδωρο για την πολύτιμη  συνεισφορά του στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.