ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

Η Τετάρτη 6 Μαρτίου 2019, ήταν αφιερωμένη από το σχολείο μας στην ενημέρωση και την πρόληψη για το σχολικό εκφοβισμό. Στο θέατρο του σχολείου τα παιδιά και των τριών τάξεων, ανά δύο σχολικές ώρες κάθε τάξη, παρακολούθησαν μια ταινία διαδραστικού κινηματογράφου με τίτλο «Νικάμε τη βία και το σχολικό εκφοβισμό». Στην ταινία πρωταγωνιστεί ο γνωστός ηθοποιός Πάνος Βλάχος. Μέσα στην αίθουσα του θεάτρου, πριν ξεκινήσει η προβολή, οι εμψυχώτριες συζήτησαν με τους μαθητές για το περιεχόμενο της ταινίας και δημιούργησαν έτσι τα πρώτα ερεθίσματα για το θέμα που ακολούθησε. Στη συνέχεια, οι μαθητές-θεατές παρακολούθησαν την ταινία και χρησιμοποίησαν τα τηλεχειριστήρια με τα οποία συμμετείχαν διαδραστικά και διαμόρφωσαν τη ροή της ταινίας, προέβλεψαν τι θα συμβεί και απάντησαν σε ερωτήματα για τη σωστότερη αντιμετώπιση του προβλήματος. Στο τέλος της ταινίας ακολούθησε συζήτηση με τις εμψυχώτριες και βράβευση των πέντε ομάδων με τις γρηγορότερες και σωστότερες απαντήσεις.