ΤΙΜΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ 1821

Μία δράση για τον εορτασμό του 1821

Για να τιμήσει τα 200 χρόνια που συμπληρώνονται φέτος από την έναρξη της ελληνικής επανάστασης ενάντια στους Τούρκους το σχολείο αποφάσισε να υλοποιήσει την εξής δράση: καλείστε να ζωγραφίσετε, να γράψετε ή να κατασκευάσετε κάτι σχετικό με το 1821 και να στείλετε το έργο σας ηλεκτρονικά στη διεύθυνση του σχολείου: mail@2gym-oraiok.thess.sch.gr

Για παράδειγμα, θα μπορούσατε να ζωγραφίσετε σε κόλα Α4 εσείς οι ίδιοι ένα πορτρέτο αγωνιστή που θαυμάζετε ή πώς φαντάζεστε μια σκηνή από μία μάχη. Να γράψετε ένα κείμενο για μια αγαπημένη σας φράση που είπε κάποιος από τους αγωνιστές του ’21 ή ένα ποίημα. Τέλος, θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε κάποια από τις εφαρμογές λογισμικού για να φτιάξετε κάτι σχετικό με την επανάσταση και τους ήρωές της.

Τα έργα σας, τα οποία μπορείτε να στείλετε μέχρι 22 Μαρτίου με το όνομά σας ή κάποιο ψευδώνυμο, θα αναρτηθούν στο ιστολόγιο του σχολείου. Για το έργο σας θα λάβετε έπαινο συμμετοχής.