Σχολικές εκδρομές

Στη συνοικία Μπόχαλη

Η πλατεία Διονυσίου Σολωμού

Θεματικό Εκθεσιακό Κέντρο θαλάσσιας χελώνας caretta caretta

2018 – Διήμερη επίσκεψη στο Ναύπλιο, τις Μυκήνες και το Μουσικό Σχολείο Αργολίδος

Την Πέμπτη, 22/2/2018, ξεκινάμε για να επισκεφτούμε το Ναύπλιο και τα γύρω αξιοθέατα, τον αρχαιολογικό χώρο στις Μυκήνες και να ανταλλάξουμε μουσικές εμπειρίες με το Μουσικό Σχολείο Αργολίδος! Ένα ανοιχτό και φιλόξενο σχολείο με δημιουργικούς μαθητές μας υποδέχτηκε. Τους τραγουδήσαμε, μας τραγούδησε η τετράφωνη χορωδία του σχολείου, γνωρίσαμε τη λαϊκή ορχήστρα και την ορχήστρα κρουστών. Το καλλιτεχνικό επίπεδο των μαθητών υψηλό κι εμείς εντυπωσιασμένοι βάλαμε τους στόχους μας ψηλότερα!

2017 – Τετραήμερη εκδρομή στο Μεσολόγγι – Αιτωλικό – Άρτα – Ιωάννινα

20170402_101231
20170330_131619
20170330_131618
20170330_131617

2016 – Τριήμερη εκδρομή στα Τρίκαλα – Λίμνη Πλαστήρα – Μετέωρα

DSC00704
DSC00685
DSC00681

2016 – Διήμερη επίσκεψη στο Μουσικό Γυμνάσιο Άμφισσας – Ιτέα – Δελφούς

Την Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2016, η χορωδία του σχολείου μας επισκέφτηκε το Μουσικό Σχολείο Άμφισσας στο πλαίσιο εκπόνησης εγκεκριμένου πολιτιστικού προγράμματος. Συνομήλικοι μαθητές με αγάπη για τη μουσική τραγούδησαν και χόρεψαν μαζί. Η επικοινωνία των παιδιών ήταν άμεση και εντυπωσιακή!! Όλοι μαζί γίναμε μια μεγάλη ομάδα που την ενώνει η Τέχνη της Μουσικής και η εσωτερική ανάγκη για έκφραση και δημιουργία.
Ευχαριστούμε πολύ τη Διευθύντρια του Μουσικού Σχολείου Άμφισσας κα Τσάφου, αλλά και τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου για τη φιλοξενία τους και ευελπιστούμε να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας αυτή!
Μετά το πέρας της συνάντησης η εκδρομή μας συνεχίστηκε, αλλά τίποτα πια δεν ήταν ίδιο: ήμασταν πλουσιότεροι σε εμπειρίες, μνήμες, εικόνες, συναισθήματα…
Η πρόταση “κυρία, πότε θα ξανάρθουμε;” ακουγόταν συνέχεια… Επανερχόμαστε!!

Άφιξη της χορωδίας σε ξενοδοχείο της Ιτέας

Επίσκεψη στο θέατρο των Δελφών

Ο περίφημος Ηνίοχος στο Μουσείο των Δελφών

2015 – Τριήμερη εκδρομή στη Σύρο

«Στη Σύρο φθάσαμε το μεσημέρι του Σαββάτου. Ξεκινήσαμε την περιήγησή μας στο νησί από την πλατεία Μιαούλη, κατόπιν κάναμε μια βόλτα στην παραλία και εν συνεχεία επισκεφτήκαμε το Θέατρο Απόλλων και το Λύκειο Ελληνίδων, όπου μας υποδέχθηκαν οι Μικρασιάτες αδελφοί μας…»

Δείτε την συνέχεια του άρθρου που δημοσιεύθηκε στην ιστοσελίδα logotypos.gr, μαζί με πολλές φωτογραφίες, εδώ: Κοινοί δεσμοί του Συλλόγου Μικρασιατών Ερμούπολης με το 2ο Γυμνάσιο Νίκαιας.

Η Ερμούπολη, η πρωτεύουσα της Σϋρου με τους δύο χαρακτηριστικούς λόφους της
(αριστερά ο καθολικός ναός του Σαν Τζώρτζη, δεξιά ο ορθόδοξος ναός του Αγίου Νικολάου)

Το θέατρο Απόλλων στην Ερμούπολη Σύρου

DSC00318

Στην αίθουσα του Λυκείου Ελληνίδων Σύρου μαζί με τον πρόεδρο και την αντιπρόεδρο
του Συλλόγου Μικρασιατών Ερμούπολης κο Χρήστο Τσαούσογλου και κα Λίτσα Χαραλάμπους

Το Μουσείο Μάρκου Βαμβακάρη στην Άνω Σύρο

2014 – Τριήμερη εκδρομή σε Γύθειο – Μονεμβασιά – Μυστρά – Σπάρτη

Γύθειο

Μονεμβασιά

Μονεμβασιά

DSCN0987a

Μαζί με τον κ. Συμεών Χατζηχαραλάμπους, επίτιμο Δήμαρχο Γυθείου

Γύθειο, Νησάκι Κρανάη – Πύργος Τζανετάκη

Μυστράς

Σπάρτη – Μουσείο Ελιάς

2013 – Τριήμερη εκδρομή στην Καλαμάτα – Αρχαία Ολυμπία – Μεθώνη – Πύλο

Το πολιτιστικό πρόγραμμα «Τοπική Ιστορία» μας οδήγησε σε τριήμερη εκδρομή με πρώτο σταθμό την Κάτω Παναγιά Ηλείας, οικισμό που δημιουργήθηκε από πρόσφυγες του ομώνυμου χωριού της Μ. Ασίας μετά την Μικρασιατική καταστροφή. Εκεί ήρθαμε σε επαφή με τον τοπικό εκπολιτιστικό σύλλογο Κάτω Παναγιάς, με τον οποίο ανταλλάξαμε τις εμπειρίες μας, τα ήθη και τα έθιμα των παππούδων μας. Επικοινωνήσαμε, χορέψαμε, τραγουδήσαμε, γνωριστήκαμε, κεραστήκαμε… Περάσαμε καλά! Τόπος διαμονής μας ήταν η Καλαμάτα. Επιπλέον, επισκεφθήκαμε τα υπέροχα κάστρα της Μεθώνης και της Πύλου, αλλά και το μαγευτικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας. Επισκεφθήκαμε εκκλησίες ιστορικής σημασίας, όπως την Υπαπαντή και τους Αγίους Αποστόλους στην Καλαμάτα, καθώς και τη Μονή Βλαχερνών στην Κάτω Παναγιά. Οι ημέρες αυτές θα μας μείνουν αξέχαστες….

IMG_0168a

Στην πλατεία Εθνικής Αντίστασης στην Καλαμάτα

IMG_0137a

Στη Μονή Παναγίας Βλαχερνών κοντά στο χωριό Κάτω Παναγιά

IMG_0096a

Στον τοπικό εκπολιτιστικό σύλλογο Κάτω Παναγιάς

IMG_0077a

Στο στάδιο της Αρχαίας Ολυμπίας

2012 – Τριήμερη εκδρομή στο Πόρτο Χέλι – Σπέτσες – Ναύπλιο – Άργος – Μυκήνες

Άσβηστη θα μείνει στη μνήμη μας η τριήμερη εκδρομή που πραγματοποίησε το σχολείο μας στο Πόρτο Χέλι, στις 30, 31 Μαρτίου και 1 Απριλίου 2012 στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος “Άγγελος Σικελιανός – Υφαντική τέχνη“. Έχοντας ως αφετηρία το Πόρτο Χέλι, επισκεφθήκαμε, μεταξύ άλλων, το Πελοποννησιακό Λαογραφικό Ίδρυμα στο Ναύπλιο, το σπίτι-μουσείο της Μπουμπουλίνας και την Κοργιαλένειο & Αναργύρειο Σχολή στο νησί των Σπετσών, ενώ την τρίτη ημέρα επιστρέφοντας επισκεφθήκαμε την Πυραμίδα του Ελληνικού στο Άργος και τον Αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο στις Μυκήνες.

Το σπίτι – μουσείο της Μπουμπουλίνας

Το φιλόξενο ξενοδοχείο μας “Nautica Bay” στο Πόρτο Χέλι

Η πύλη των Λεόντων στον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών

Η υπέροχη ομάδα μας στην Κόρινθο λίγο πριν την άφιξή μας στη Νίκαια