– Αθλητισμός

Επιλογή από διάφορες Αθλητικές εκδηλώσεις

2019 – Συμμετοχή στον Σχολικό Πειραιαθλητισμό στο Σ.Ε.Φ.

Την Παρασκευή, 12/4/2019, η Α΄και Β΄τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στον Σχολικό Πειραιαθλητισμό που διοργανώθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με σκοπό την συμμετοχή και εξάσκηση των μαθητών σε δέκα συνολικά αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες.

2018 – Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή, 5/10/2018, η 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με το σύνθημα «Ας κινηθούμε» έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές/τριες του σχολείου μας να συμμετάσχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες, με υπεύθυνο καθηγητή τον κο Σιδέρη Γεώργιο (φυσικής αγωγής), καθώς επίσης και την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν ότι πρέπει διαρκώς να επιβλέπουν και να βελτιώνουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σε έναν τρόπο ζωής και άσκησης που, ιδανικά, θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

2018 – Ενδοσχολικό πρωτάθλημα

Την Πέμπτη, 24/5/2018, πραγματοποιήθηκε το ενδοσχολικό πρωτάθλημα του σχολείου μας στο μπάσκετ και το βόλεϋ με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ.κ. Ρουσοπούλου Σπυριδούλα και Βουλκίδου Φωφώ (φυσικής αγωγής).

2017 – Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα, 2/10/2017, η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με το σύνθημα «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον» έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές/τριες του σχολείου μας να συμμετάσχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες, καθώς επίσης και την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν ότι πρέπει διαρκώς να επιβλέπουν και να βελτιώνουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σε έναν τρόπο ζωής και άσκησης που, ιδανικά, θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

2017 – Ενδοσχολικό πρωτάθλημα

Την Τρίτη, 30/5/2017, βραβεύτηκαν οι ομάδες που διακρίθηκαν στο εσωτερικό Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (αγοριών / κοριτσιών) Μπάσκετ & Βόλλεϋ του σχολείου μας, το οποίο διεξήχθη με υπεύθυνες γυμνάστριες τις κ.κ. Τζαντά Σουσάνα και Ρουσοπούλου Σπυριδούλα και τη συμμετοχή πολλών επιμέρους ομάδων.

Η νικήτρια ομάδα «Αμαζόνες» στο γυναικείο ποδόσφαιρο

Η νικήτρια ομάδα «Blaugrana» στο ανδρικό ποδόσφαιρο

Η νικήτρια ομάδα στο μπάσκετ

Η νικήτρια ομάδα στο βόλλεϋ

2016 – Ενδοσχολικό πρωτάθλημα

Την Τρίτη, 10/5/2016, βραβεύτηκαν οι ομάδες που διακρίθηκαν στο εσωτερικό Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου, Μπάσκετ & Βόλεϋ του σχολείου μας, το οποίο διεξήχθη με υπεύθυνη γυμνάστρια την κα Τζαντά Σουσάνα και τη συμμετοχή πολλών επιμέρους ομάδων. Οι νικητές παρέλαβαν τα μετάλλιά τους από μαθητές του 14ου Δημοτικού Σχολείου Νίκαιας, οι οποίοι παρευρέθησαν για το σκοπό αυτό στο σχολείο μας και συμμετείχαν σε αγώνες με μαθητές του σχολείου μας.

Η νικήτρια ομάδα “Blaugrana” στο ποδόσφαιρο

Η νικήτρια ομάδα “Team 24” στο μπάσκετ

Η νικήτρια ομάδα “21” στο βόλεϋ

Βράβευση από μαθητές του 14ου Δημ. Σχολείου Νίκαιας

2015 – 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα, 5/10/2015, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

2015 – Ενδοσχολικό πρωτάθλημα

Την Δευτέρα, 11/5/2015, βραβεύτηκαν οι ομάδες που διακρίθηκαν στο εσωτερικό Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου, Μπάσκετ & Βόλεϋ του σχολείου μας, το οποίο διεξήχθη όλη την προηγούμενη εβδομάδα με υπεύθυνο γυμναστή τον κ. Τράμπα Θεόδωρο και με τη συμμετοχή πολλών επιμέρους ομάδων.

Χρυσό μετάλλιο ποδοσφαίρου

Αργυρό μετάλλιο ποδοσφαίρου

Χρυσό μετάλλιο μπάσκετ

Αργυρό μετάλλιο μπάσκετ

Χρυσό μετάλλιο βόλεϋ

Αργυρό μετάλλιο βόλεϋ

2014 – 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα, 6 Οκτωβρίου 2014, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας διάφορες εκδηλώσεις για την 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

DSCN2094 Ο αθλητισμός ενώνει….
DSCN2104Ευγενής άμιλλα
DSCN2109ΣυναδέλφωσηDSCN2095Όχι στη βία και τον ρατσισμό
DSCN2096Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι!

2014 – Ενδοσχολικό πρωτάθλημα

Την Δευτέρα, 12/5/2014 έως και την Τετάρτη, 14/5/2014 ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το εσωτερικό Σχολικό Πρωτάθλημα Μπάσκετ, Ποδοσφαίρου & Βόλεϋ του σχολείου μας. Η συμμετοχή των μαθητών ήταν και εφέτος ενθουσιώδης, αν κρίνει κανείς τον συνολικό αριθμό των ομάδων στους προκριματικούς αγώνες! Πολλά συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες, στον υπεύθυνο γυμναστή του σχολείου μας κ. Λάμπρο Μπακόλα, καθώς και στη γραμματεία των αγώνων. Το σχολικό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με τον καθιερωμένο πλέον… τελικό μαθητών – καθηγητών στο βόλεϋ, που δυστυχώς μάς επεφύλασσε το τελευταίο λεπτό μια μικρή αναπάντεχη στιγμή, αλλά τελικώς …όλα καλά!!

2013 – Μαθήματα βόλεϋ από τον “Αστέρα Νίκαιας”

Την Τρίτη και Τετάρτη, 3 και 4/12/2013, αθλητές από τον “Α.Ο. Αστέρας Νίκαιας“, μεταξύ των οποίων και ο πρώην μαθητής μας Νασκιντασβίλι Διονύσιος, προσφέρθηκαν να βοηθήσουν τους μαθητές μας, ώστε να γνωρίσουν καλύτερα το άθλημα και τις τεχνικές της πετοσφαίρισης, του βόλεϋ. Για το λόγο αυτό έγινε αρχικά σχετική παρουσίαση και προβολή στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, ενώ στη συνέχεια οι μαθητές συμμετείχαν σε υποομάδες και προπονήθηκαν από τους αθλητές στο προαύλιο του σχολείου μας.

2013 – Ενδοσχολικό πρωτάθλημα

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το εσωτερικό Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου & Βόλεϋ του σχολείου μας. Η συμμετοχή των μαθητών ήταν ενθουσιώδης …ήδη από τους προκριματικούς αγώνες! Οι ημιτελικοί και οι τελικοί αγώνες καθήλωσαν τους θεατές… Γρήγορο παιχνίδι, εντυπωσιακές φάσεις, θεαματικά γκολ και καρφώματα…!!! Πολλά συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες, στους διαιτητές γυμναστές του σχολείου μας κ.κ. Γεώργιο Κατσούλη και Άρτεμη Βουρλούμη, καθώς και στη γραμματεία των αγώνων. Το σχολικό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με τον απερίγραπτο, ανατρεπτικό, ανεπανάληπτο… τελικό μαθητών – καθηγητών στο βόλεϋ!!!! Την Τρίτη, 14/5/2013, και Τετάρτη, 15/5/2013, έγιναν οι απονομές βραβείων και μεταλλείων στους νικητές των δύο αγωνισμάτων.

DSCN0539a

DSCN0520a