Η Δ.Δ.Ε. Α΄ Αθήνας συγχαίρει το 2ο Γυμνάσιο Νέας Φιλαδέλφειας για την παρουσίαση της δράσης

«Ο φιλέλληνας Λόρδος Μπάιρον και η συμβολή του στην Ελληνική Επανάσταση»

Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022

Μετά το τέλος της σχολικής γιορτής για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου, στο εργαστήριο της Πληροφορικής έγινε σύνδεση με τη Διεύθυνση Δ.Ε. Α΄ Αθήνας για την πραγματοποίηση διαδικτυακής παρουσίασης δράσεων που υλοποίησαν σχολεία στο πλαίσιο του εορτασμού των διακοσίων χρόνων από την Επανάσταση του 1821.

Οι μαθήτριες της περσινής Γ΄ τάξης Σιμοπούλου Μαρία και Αφιανού Κωνσταντίνα καθώς και η μαθήτρια Στέκου Δήμητρα της φετινής Γ΄ τάξης, παρουσίασαν τη δράση «Ο φιλέλληνας Λόρδος Μπάιρον και η συμβολή του στην Ελληνική Επανάσταση», με την οποία είχε συμμετάσχει το σχολείο μας στο μαθητικό διαγωνισμό που είχε προκηρυχθεί κατά το σχολικό έτος 2020-2021 από την Ελληνική Φιλελληνική Εταιρεία στα πλαίσια του εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση.

Η παρουσίαση της δράσης απέσπασε θετικότατα σχόλια τόσο από τους διοργανωτές της εκδήλωσης της Δ.Δ.Ε. Α΄ Αθήνας όσο και από τα υπόλοιπα σχολεία που συμμετείχαν στην εκδήλωση.

Την επιμέλεια της δράσης και την καθοδήγηση των μαθητών είχαν οι καθηγήτριες:

Σάρκου Αικατερίνη

Λαγού Αναστασία