Αξιολόγηση Σχολικών Μονάδων

Οκτ 202122

ΙΕΠ – ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

Πρώτη Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας

(Έτος αναφοράς: 2020-2021)

Α. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Καταγράφονται συνοπτικά τα χαρακτηριστικά και οι ιδιαιτερότητες της σχολικής μονάδας, που κρίνονται σημαντικά για την αποτύπωση της εικόνας του σχολείου.

Είμαστε ένα καλό, ήσυχο σχολείο στη Νέα Φιλαδέλφεια, με 237 μαθητές και 37 εκπαιδευτικούς. Έχουμε έντεκα (11) τμήματα, τέσσερα (4) στην Α’ και Β’ Γυμνασίου και τρία (3) στην Γ’ Γυμνασίου.

Β. ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

1.Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία

Θετικά σημεία

Όλοι οι εκπαιδευτικοί δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους και έχουν ένα καλό μαθησιακό αποτέλεσμα στις τάξεις τους. Είναι πάντα πολύ καλά προετοιμασμένοι και καλά οργανωμένοι. Έχουν υψηλό επίπεδο γνώσεων και είναι πάντα πρόθυμοι να θυσιάσουν τα πάντα, για να βοηθήσουν τους μαθητές τους. Με το ήθος τους δίνουν το καλό παράδειγμα στους μαθητές τους. Μιλάνε με τους μαθητές τους, τους  διαπαιδαγωγούν και προσπαθούν να καλλιεργήσουν το πνεύμα και την ψυχή τους, για να βγουν κάποια στιγμή σωστοί άνθρωποι στην κοινωνία. Επιτελούν έργο υψηλής κοινωνικής ευθύνης.

2. Διοικητική λειτουργία

Θετικά σημεία

Η καλή διοικητική λειτουργία της σχολικής μας μονάδας είναι αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς. Υπάρχει καλή συνεργασία όλων των μελών. Αξιοποιούνται οι δυνατότητες όλων, για να εξασφαλίζεται η αποτελεσματικότητα και η ομαλή λειτουργία του σχολείου μας.

3. Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

Θετικά σημεία

Οι ανάγκες της σύγχρονης κοινωνίας συνεχώς μεταβάλλονται με γρήγορους ρυθμούς και οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μας μονάδας το γνωρίζουν καλά αυτό, γι’ αυτό και παρακολουθούν τις εξελίξεις με διαρκή και έγκυρη επιμόρφωση. Ενδιαφέρονται όλοι για την επαγγελματική τους ανάπτυξη και εργάζονται πολύ  σκληρά προς αυτή την κατεύθυνση.

Σημεία προς βελτίωση

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αξιολόγηση Σχολικών Μονάδων

Οκτώβριος 2021
« Σεπ   Νοέ »